Aperitif, digestif i … inne „trudne” napoje

Obecnie w niemal każdej restauracji wraz z kartą dań otrzymujemy równocześnie kartę trunków: napoje gorące, zimne, wina, drinki itp.

Jeśli organizujemy przyjęcie w domu, lub jesteśmy gośćmi na takim przyjęciu napoje podawane są wszędzie.

Bez względu na miejsce, rozpoczynając spotkanie przy stole, zawsze słyszymy to samo pytanie: „Czego się Państwo napiją?”

No właśnie – co powinniśmy pić do posiłku i kiedy?

Istnieje pewien schemat reguł podawania napojów do posiłku.

 

0. Zawsze WODA

Posiłek (szczególnie w restauracji) bez wody mineralnej jest dziś po prostu niemożliwy. Woda pomaga nie tylko w gaszeniu pragnienia, ale również służy do przepłukiwania kubków smakowych. Dziś do wyboru mamy około 3000 gatunków wód znanych na całym świecie.

Dawniej dziwiono się, że gość w restauracji zamawiał wodę mineralną. Obecnie woda cieszy się dużą popularnością. Np. w paryskim domu towarowym Colette w jednym z barów znajdziemy aż 90 marek wód mineralnych, a w hotelu Ritz – Carlton możemy spotkać prawdopodobnie jedynego na świecie sommeliera wód.

Na stole kieliszek do wody stoi zawsze jako pierwszy, przed kieliszkiem do wina, tak, aby najłatwiej było po niego sięgać.

 

1. Na początek APERITIF

Aperitif to napój alkoholowy podawany przed posiłkiem na pobudzenie apetytu i pobudzenie naszego żołądka do pracy. Gospodarz w oczekiwaniu na komplet gości może zaproponować aperitif już przybyłym. W ten sposób możemy uniknąć niezręcznego oczekiwania przy pustym stole. Goście pijąc aperitif zaczynają się rozluźniać i prowadzić pogawędki, co na pewno bardzo korzystnie wpływa na dobrą atmosferę spotkania. Najpopularniejsze aperitify to: szampan (podobno król aperitifów), wino musujące, sherry, koktajle (drinki).

 

2. Potem BIAŁE wino

Białe wino podawane jest zwyczajowo do przystawek. Powinno być lekkie, wytrawne i … schłodzone!!!

 

3. Następnie wino CZERWONE

Jeśli w daniu głównym decydujemy się na potrawę z wołowiny, wieprzowiny, z dodatkiem ciemnych sosów, lub na potrawy o intensywnym smaku zamawiamy wino czerwone. Wino czerwone w odróżnieniu od białego powinno mieć temperaturę pokojową. Jeśli jednak pozostajemy przy potrawach jarskich, jemy drób, ryby lub makarony, możemy pozostać przy białym winie.

 

4. Na koniec DIGESTIF

Najlepszym sposobem na poprawienie trawienia po posiłku jest zamówienie tzw. digestifu. Jest to mocny trunek alkoholowy, jak np. koniak, whisky, grappa, likiery lub nalewki. Jeśli nie jesteś zwolennikiem alkoholu, to podobne działanie ułatwiające trawienie ma np. sok z grejpfruta lub espresso.

 

5. Na deser ESPRESSO (lub kawa)

Espresso to aromatyczna kawa podawana w niewielkiej filiżance (około 70 ml) napełnionej do połowy. Często do espresso podaje się kieliszek wody, która służy do przepłukania kubków smakowych przed skosztowaniem espresso.

Wbrew pozorom nazwa espresso nie pochodzi od nazwy ekspresu do kawy (w którym jest przygotowywana), ale od włoskiego przymiotnika espressivo – wyrazisty, wyraźny. Nie mylmy więc tych dwóch pojęć i nie nazywajmy espresso – ekspresso, bo to duże faux pas .

 

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani innymi tajnikami savoir – vivre’u w biznesie, nie tylko w restauracji, ale także w biurze, podczas spotkań i podróży służbowych, serdecznie zapraszam Was na moje szkolenie z tego zakresu.

 

Agnieszka Olejnik, Trener AVENHANSEN

Aperitif, digestif i … inne „trudne” napoje
Oceny: 4 z 5 z 1913 głosów