Autoprezentacja - czym jest i jak ją przygotować, aby dobrze wypaść

autoprezentacja co to jestKażdy człowiek powinien umieć zaprezentować własną osobę. W dzisiejszych czasach, kiedy tak trudno jest znaleźć pracę, pozyskać nowych klientów czy zbudować markę wyróżniającą się na rynku, zagadnienie autoprezentacji wydaje się szczególnie istotne.

Oczywiście sztuka przedstawienia swojej osoby w korzystnym świetle przydaje się w wielu innych dziedzinach życia - podczas spotkań towarzyskich, rodzinnych czy rozmów z partnerem. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że umiejętność autoprezentacji jest kluczem do realizacji najważniejszych celów i udanego życia - zarówno osobistego, jak i zawodowego.

Co to jest autoprezentacja?
Dlaczego autoprezentacja jest ważna?
Jak powinna wyglądać autoprezentacja? Zasady
Przykładowe ćwiczenia, które pomogą Ci dobrze wypaść
Czy autoprezentacji można się nauczyć?

Co to jest autoprezentacja?

Autoprezentacja według definicji słownikowej jest to sposób, w jaki człowiek poprzez swoje wypowiedzi, zachowania i sygnały niewerbalne komunikuje innym, kim jest (lub - za kogo chciałby być uważany). Autoprezentacja nie musi być szczegółowym opisem naszej osoby. Ważne, aby zawrzeć w niej to, co chcemy, aby odbiorcy o nas wiedzieli. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej autoprezentacji mamy kontrolę nad tym, jak postrzegają nas inni ludzie - możemy budować wizerunek, który współgra z naszych charakterem, wyznawanymi wartościami, a jednocześnie jest oparty na naszych zaletach i mocnych stronach.

Dlaczego autoprezentacja jest ważna?

Autoprezentacja jest ważna, ponieważ w wielu sytuacjach, czy to starając się o pracę, czy też przedstawiając swoją osobę, musimy umieć pokazać się w jak najlepszym świetle. Osoby, które opanowały sztukę autoprezentacji, nie mają żadnych problemów ze znalezieniem pracy, pewnością siebie i przedstawianiem własnej osoby oraz - co najważniejsze - z zawieraniem nowych znajomości. Człowiek potrafiący się zaprezentować będzie mógł bez problemów pokazać pozytywne cechy swojego charakteru tak, by przyćmiły te, których z jakichś powodów nie chce w danym momencie eksponować.

Autoprezentacja w pracy

Trudno znaleźć zawód, w którym umiejętność autoprezentacji nie byłaby pożądana. Nawet jeśli nie mamy bezpośredniego kontaktu z klientami, a nasza praca jest w dużej mierze wykonywana indywidualnie, musimy przecież zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, spotkaniach firmowych, imprezach integracyjnych czy podczas negocjacji z szefem. Odpowiednia autoprezentacja w większości tych sytuacji jest kluczowa dla rozwoju naszej kariery.

Autoprezentacja biznesowa

Zagadnienie autoprezentacji w sytuacjach zawodowych jest istotne dla osób, które prowadzą własną firmę lub działają jako freelancerzy. Umiejętność przedstawienia się w sposób wzbudzający zaufanie, świadczący o wysokich kompetencjach przekłada się na pozyskanie nowych klientów i utrzymanie dobrych relacji z dotychczasowymi kontrahentami.

Autoprezentacja i wystąpienia publiczne

Umiejętności z zakresu autoprezentacji szczególnie przydają się prezenterom, mówcom publicznym, trenerom. To właśnie te osoby mają konkretny i bezpośredni kontakt z dużą grupą osób, przed którą występują, prezentując swoją osobę. Osoby przemawiające do szerokiego audytorium muszą być bardzo dobrze przygotowane ze względu na rozmaite nieprzewidziane okoliczności i zdarzenia podczas występów. Powinni także zdawać sobie sprawę z tego, że ich wystąpienia mogą być w różny sposób odbierane, nie zawsze pozytywnie. Jak wiemy, ludzie bywają różni, mają rozmaite charaktery. Z niektórymi praca bywa naprawdę bardzo trudna, a czasami niestety niemożliwa.

Autoprezentacja a budowanie wizerunku

Autoprezentacja dotyczy nie tylko osób prywatnych, ale także przedsiębiorstw. Kiedy reprezentujesz daną firmę, dla odbiorców stajesz się przede wszystkim jej przedstawicielem. To, jak będziesz postrzegany, bezpośrednio przełoży się na wizerunek marki. Pamiętaj, że wykorzystując zasady autoprezentacji w kwestiach PR-owych, powinieneś prezentować przede wszystkim wartości i zasady, którymi kieruje się Twoje przedsiębiorstwo.

Jak powinna wyglądać autoprezentacja? Zasady

1. Przemyśl, co chcesz powiedzieć

Przygotowanie jest kluczem do sukcesu w przypadku rozmaitych działań i aktywności. Autoprezentacja nie stanowi tu wyjątku. Przemyśl, jak chcesz się zaprezentować - które z cech warto wyeksponować w zetknięciu właśnie z tym audytorium, przed którym przyjdzie Ci się wypowiedzieć. Zwróć uwagę na styl wypowiedzi dostosowany do charakteru spotkania, uwzględnij też oczekiwania, jakie odbiorcy mogą mieć względem Twojej osoby.

2. Zadbaj o ubiór i postawę

W dzisiejszych czasach, w dobie telewizji, Internetu i innych mediów, mówca musi zdawać sobie sprawę z tego, iż istnieje spore prawdopodobieństwo, że jego wystąpienie będzie nagrywane. Kluczowa w przypadku autoprezentacji jest więc odpowiednia prezencja - schludny i elegancki strój, staranny makijaż czy ułożona fryzura. Dodatkowo przemawiający powinien odpowiednio zachowywać przed kamerą. Istnieje wiele technik, które pomagają samodzielnie ustawić się w taki sposób, by dobrze wyglądać w obiektywie.

3. Zachowuj się naturalnie

Autoprezentacja powinna być przede wszystkim autentyczna. To, co mówisz, musi współgrać z tym, co widzą i dostrzegają odbiorcy. Zachowuj się naturalnie, a jeśli nie czujesz się pewnie - daj sobie prawo do niewielkich pomyłek i drobnych oznak stresu (będzie to wyglądało bardziej autentycznie niż udawanie osoby pewnej siebie).

4. Postępuj w zgodzie ze sobą

Są mówcy, którzy lubią przebywać w tłumie, a mówiąc, przechadzają między swoimi słuchaczami. Niektórzy wolą przemawiać z pewnej odległości, a nawet podwyższenia, tak, by mieć na wszystko widok. Są też ludzie, którzy podczas mowy kierują do publiczności krótkie proste pytania w celu złapania lepszego kontaktu z odbiorcami. Każdy ma swój sposób bycia i preferowane zachowania. Zarówno podczas prezentacji swojej osoby, jak i właściwego etapu wystąpienia publicznego warto postępować w zgodzie ze sobą.

5. Bądź asertywny

Każdy mówca musi liczyć się z tym, iż nie zawsze będzie odbierany pozytywnie. Niekiedy pośród tłumu znajdą się osoby, które będą chciały pokazać, że znają temat lepiej niż sam mówca. Bywają i tacy, którzy starają się mówiącego wprowadzić w zakłopotanie, wyśmiać, wyszydzić. Osoba występująca przed publicznością, potrafiąca się zaprezentować, musi opanować sztukę asertywności. Nie może ulegać namowom tłumu ani też reagować na indywidualne zaczepki. Występując przed publicznością, mówca powinien starać się panować nad nerwami i uważać na słowa - tak, aby nie urazić nikogo z publiczności.

6. Dostosuj wypowiedź do okoliczności

Osoby biorące udział we właśnie takich wystąpieniach nie zawsze występują w pięknej sali, stojąc na mównicy z doskonałym nagłośnieniem, w idealnych warunkach. Przyszli mówcy publiczni muszą liczyć się z tym, iż nieraz będą musieli przemawiać do tłumu, dosłownie zdzierając gardło. Dostosowanie wypowiedzi do okoliczności jest bardzo ważne i daje publiczności sygnał, że jesteśmy elastyczni i potrafimy działać nawet w nieprzyjaznych warunkach.

Przykładowe ćwiczenia, które pomogą Ci dobrze wypaść

Mówienie przed mniejszym, znanym audytorium

Przeraża Cię perspektywa mówienia przed dużą publicznością? Poćwicz autoprezentację przed znajomymi czy członkami rodziny. Nie tylko poczujesz się pewniej, ale także, po ewentualnych uwagach od bliskich, dopracujesz swoją wypowiedź.

Obserwowanie się w lustrze

Próbuj powiedzieć kilka słów przed lustrem i zwróć uwagę na swoją postawę, gesty i mimikę. Poćwicz autoprezentację, próbując dopracować wymienione elementy. Pamiętaj, że komunikacja niewerbalna decyduje o tym, jak postrzegają nas inni w znacznie większym stopniu niż treść przemówienia.

Techniki relaksacyjne

Zmorą autoprezentacji i wystąpień publicznych jest trema. Aby nad nią zapanować, warto nauczyć się kilku technik relaksacyjnych. Szczególnie skuteczne są te, które opierają się na kontroli oddechu. Możesz również wypróbować ćwiczenia rozluźniające, niwelujące napięcie w mięśniach.

Czy autoprezentacji można się nauczyć?

Przedstawiania swojej osoby w korzystnym świetle, z zastosowaniem etycznych, perswazyjnych technik można się nauczyć, i to w każdym wieku. Nie każdy jednak potrafi wypracować tego typu umiejętności samodzielnie. Jeśli nie wiemy, jak zacząć autoprezentację lub jakiego typu ćwiczenia stosować, skorzystajmy z pomocy profesjonalistów. Udajmy się na szkolenie organizowane przez godną zaufania, sprawdzoną firmę. Wybierzmy, w zależności od potrzeb, zajęcia omawiające kompleksowo zagadnienia autoprezentacji lub te, które dedykowane są konkretnym grupom (np. osobom w wieku 50+).

 


 

Sprawdź teraz naszą ofertę

Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

 


 

Najbliższe szkolenie otwarte z tej tematyki:

Prezentacja i autoprezentacja - wystąpienia publiczne. Jak skutecznie i bezstresowo występować przed ludźmi

 

Autoprezentacja - czym jest i jak ją przygotować, aby dobrze wypaść
Oceny: 3 z 5 z 2707 głosów