3Nasze prawa w 2011: zobacz co się zmieni w nadchodzącym roku

Już jesteśmy przyzwyczajeni, że koniec roku oznacza nie tylko czas na podjęcie decyzji o noworocznych planach, ale jest to również okres, kiedy w życie wchodzą nowe ustawy, zmieniają się przepisy prawa podatkowego, czy też ulgi, jakie nam przysługują. Zbliżający się czas nowego roku, będzie podobny i może zaskoczyć nas kilkoma istotnymi zmianami. Przyjrzyjmy się zatem, czego będą dotyczyć te najistotniejsze oraz interesujące przeciętnego obywatela.

 

 

Święto Trzech Króli. Dotychczas mogliśmy się cieszyć dwunastoma ustawowymi dniami wolnymi od pracy, gwarantowanymi nam odgórnie, niezależnie od branży, w jakiej przychodzi nam pracować. Sytuacja ulegnie teraz zmianie. Od nowego roku, zyskamy trzynasty dzień wolny w święto Trzech Króli, ale niestety nie ma nic za darmo. Równocześnie stracimy bowiem przywilej, uzyskiwania dnia wolnego od pracy, jeśli jakieś święto przypadało w sobotę. Dotychczas oznaczało to, że nie denerwowaliśmy się patrząc w kalendarz, jeśli nawet jakieś święto miało mieć miejsce „niefortunnie” w dzień dla większości wolny. Niestety nadchodzący Nowy Rok 2011, wypadający właśnie w sobotę oznacza, ze nie należy nam się w związku z tym inny dzień niepracujący.

 

Płaca minimalna. Jak co roku już, rząd ustala stawkę płacy minimalnej, która będzie obowiązywała przez kolejny rok kalendarzowy. Warto jednak pamiętać, że kwota to dotyczy jedynie osób zatrudnionych na umowę o pracę, którą to reguluje kodeks pracy. Umowy zlecenie, czy o dzieło, rządzą się innymi prawami, i nie możemy wymagać od pracodawcy, aby stosowano tam pułapy wynagrodzenia stosowane przy umowach o pracę. W 2011 roku, kwota wynagrodzenia minimalnego będzie wynosić 1386 złotych (dla porównania: w bieżącym 2010 roku, kwota ta wynosiła 1317 złotych). Pamiętajmy o jeszcze jednym aspekcie, a mianowicie: przytoczone liczby dotyczą pracy na pełen etat, a więc w przypadku osoby zatrudnionej na 20 godzin tygodniowo, czyli na pół etatu, wynagrodzenie będzie relatywnie zmniejszone i będzie wynosić wówczas 693 złote brutto.

 

Dowody osobiste. Dokument tożsamości przybiera coraz to bardziej futurystyczną formę, a od następnego roku, znów ulegnie zmianie. Teraz już jako pewnego rodzaju relikt, możemy zachować nasze przecięte zielone książeczki, bowiem nowe dokumenty, nie będą w niczym przypominać tych wcześniej wycofanych. Dowody, będą teraz zawierały elektroniczny chip i wiele istotnych o nas informacji: dane niezbędne do składania elektronicznego podpisu, czy też informacje dotyczące naszego ubezpieczenia zdrowotnego. Dokument tożsamości zaczniemy wymieniać w lipcu 2011 roku i rozpoczną ten proces, osoby, które wcześniejszy dowód otrzymały w 2001 roku, i których 10-letni termin ważności, właśnie się kończy.

 

Podwyżki, czyli zmiana VAT-u. W nadchodzącym roku oraz na kolejne dwa lata, przygotowano nam zmianę procentową na produkty i towary usługowe. Interesujące nas obecnie liczby to 23 procent: czyli zmiana z 22, dotycząca takich usług jak prąd czy gaz, ale także kawy, herbaty, alkoholu i tytoniu. Z 7 do 8 procent podniesiono podatki na leki oraz materiały budowlane, zaś z 3 na 5 procent wzrośnie podatek na żywność obejmująca takie produkty jak: mleko, ryby, mięsa, owoce i warzywa, czyli innymi słowy żywność nieprzetworzoną. Jeśli lubimy czytać, to proponuję nabyć interesujące nas pozycje, przed końcem bieżącego roku, bowiem od następnego, ceny za te produkty znacznie wzrosną. Nieznacznie zdrożeją nawet czasopisma, magazyny, zaś książki nawet o 10 procent.

 

Jedyna łyżeczka miodu wypływa z obniżenia podatku na żywność przetworzoną, czyli dania gotowe, do których zaliczymy między innymi makarony czy też zazwyczaj drożejący chleb.

 

Urlopy macierzyńskie. Tutaj również możemy czuć się nieco zawiedzieni, ponieważ niedawno otrzymaliśmy informację, iż co roku liczba tygodni urlopu jakie powinniśmy otrzymać po narodzinach dziecka, ulega powiększeniu. Tak się jednak teraz nie stanie. Obecnie przysługuje 22 tygodni urlopu dla matek oraz 1 tydzień wolnego dla ojców. Kolejne zmiany będą miały miejsce, ale dopiero w 2012 roku, kiedy to urlop macierzyński będzie wynosił 24 tygodnie, a tacierzyński 2.

 

Rząd zastanawiał się także nad zabraniem nam możliwości odliczania ulgi na dzieci, czy też na Internet, jednak na razie te kwestie pozostały bez zmian. Aby zachować równowagę w finansach, zajęto się jednak zasiłkiem pogrzebowym, który w roku 2011 będzie wynosił 4 tysiące złotych, co stanowi ponad 2 tysiące złotych mniej, aniżeli w roku obecnym.

 

Czy nam się to podoba czy też nie, zmiany następują co roku i nie zawsze są dla przeciętnego Kowalskiego informacjami pozytywnymi. Warto jednak śledzić na bieżąco, czego one będą dotyczyć, aby później nie być postawionym przed faktem dokonanym, czy też nie narazić się na nieświadome złamanie prawa czy też naszych obowiązków wobec państwa, fiskusa.

 

 


 

Powrót do strony z artykułami

 

 

 


 

 

3Nasze prawa w 2011: zobacz co się zmieni w nadchodzącym roku
Oceny: 3 z 5 z 8 głosów