Rekrutacja wewnętrzna czy zewnętrzna - jak skutecznie pozyskiwać pracowników?

IndoorNiezależnie od faktu, czy jesteś małym przedsiębiorcą, czy szefem działu wielkiego koncernu, niejednokrotnie stajesz przed koniecznością nie tylko zwalniania pracowników czy redukcji etatów, ale przede wszystkim - pozyskania nowych kandydatów do pracy.

Jeszcze niedawno kwestie rekrutacji traktowane były po macoszemu, jednak na szczęście takie nastawienie z czasem uległo zmianie. Obecnie rekruterzy czy też szefowie zastanawiają się, jak najlepiej znaleźć pracownika. Podstawową kwestią, którą rozważają, jest pytanie, czy powinni skorzystać z rekrutacji wewnętrznej, czy zewnętrznej.

Z naszego tekstu dowiesz się:

Rekrutacja zewnętrzna i wewnętrzna pracowników - na czym polegają obie metody?

Rekrutacja wewnętrzna prowadzona jest wewnątrz firmy - poinformowane o niej są wyłącznie osoby pracujące w danym przedsiębiorstwie. Rekrutacja zewnętrzna polega na poszukiwaniu przyszłych zatrudnionych poza obrębem danej firmy. Do najczęściej stosowanych metod tego rodzaju rekrutacji zaliczymy przede wszystkim:

  • ogłoszenia w mediach (zazwyczaj gazetach),
  • korzystanie z bazy CV zostawianych przez kandydatów w firmie;
  • pomoc biur pośrednictwa pracy, urzędów pracy;
  • targi pracy, dni otwarte;
  • rekomendacje osób zatrudnionych w firmie.

 

Poznaj naszą ofertę szkoleniową

Szkolenia otwarte dla działu personalnego

 

Popularne techniki rekrutacji zewnętrznej - przegląd

Zamieszczanie ogłoszeń

Ogłoszenia z pewnością dotrą do szerokiego grona odbiorców oraz są stosunkowo niedrogie. Ponadto anons z logiem firmy stanowi dla przedsiębiorstwa również pewnego rodzaju reklamę, a poszukiwanie nowych osób do pracy świadczy, iż firma stale się rozwija. Z drugiej strony nigdy nie mamy pewności, czy ktoś na nasze ogłoszenie zareaguje, a zgłaszająca się osoba rzeczywiście odpowiada profilowi kandydata, którego poszukujemy.

Tworzenie bazy CV

Własna baza CV jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ mamy w tym przypadku gwarancję, że kandydatom rzeczywiście zależy na pracy właśnie w naszym przedsiębiorstwie (ponieważ, pomimo braku ogłoszonej rekrutacji, dana osoba złożyła u nas podanie).

Pomoc instytucji/agencji

Urzędy Pracy z pewnością posiadają dużą bazę kandydatów, a poza tym są nieodpłatne dla pracodawców. Niestety, możemy się spodziewać, że osoby delegowane z UP nie będą spełniać wszystkich naszych kryteriów. Na rynku pracy panuje również pogląd, iż większość zarejestrowanych w urzędzie pracy to niewykwalifikowani pracownicy fizyczni, a nie zawsze takich osób poszukujemy. Lepszym pomysłem może być skorzystanie z biura pośrednictwa pracy - to instytucja specjalizująca się w pozyskiwaniu pracowników. Zazwyczaj agencja przedstawi nam wyselekcjonowanych przez siebie trzech kandydatów, z którego będziemy mogli wybrać tego najodpowiedniejszego.

Rekrutacja pracowników z polecenia

Referencje pracowników z pewnością nic nas nie będą kosztować, a do tego obecny pracownik, nie chcąc stracić w naszych oczach, nie poleci nam przecież kogoś niekompetentnego. Z drugiej jednak strony, polegając na tej metodzie, możemy przeoczyć jakąś ,,perełkę” z zewnątrz. Zdarza się również, że osoba zatrudniona w taki sposób nie sprawdzi się, co może prowadzić do niesnasek z człowiekiem, który ją polecił. Dni otwarte to świetna promocja firmy i zachęta do odwiedzenia przez kandydatów naszych skromnych progów. Co więcej, pracodawca czy rekruter mają możliwość podejrzeć, jak potencjalny kandydat zachowuje się w sytuacji półformalnej, niekoniecznie będąc świadomym, że jest obserwowany czy oceniany. Wadą metody jest fakt, że nie mamy żadnej pewności czy aplikanci się pojawią, a nawet jeśli, to czy nie przyszli jedynie na degustację darmowych przystawek.

Metody i techniki wewnętrznej rekrutacji pracowników

Podczas szukania odpowiedniego pracownika możemy skorzystać z rekrutacji wewnętrznej otwartej, która polega na jawnych poszukiwaniach, to znaczy umieszczeniu informacji o wakacie w newsletterach, ulotkach zakładowych, na tablicy ogłoszeń. Tym sposobem dajemy każdemu z pracowników szansę na zgłoszenie swojej aplikacji. Zaletą metody jest fakt, że osoby zatrudnione mają namacalny dowód, iż w firmie rzeczywiście mają możliwość awansować oraz rozwijać się. Co więcej, sam pracodawca również może czerpać z awansu swojego pracownika, ponieważ ma wówczas pewność, że nie będzie tracił cennego czasu na wdrażanie nowej osoby na dane stanowisko oraz zapoznanie jej ze specyfiką pracy w przedsiębiorstwie.

Niekiedy możemy się również spotkać z rekrutacją wewnętrzną zamkniętą, która nie dociera do wszystkich zatrudnionych. W takim przypadku to pracodawca selekcjonuje najlepszego kandydata wśród pracowników, a odpowiedniej osobie proponuje awans czy przeniesienie. Zaletą opisywanej metody jest szybkość i duże prawdopodobieństwo trafionej decyzji. Rekrutacja wewnętrzna zamknięta w przeciwieństwie do otwartej pozwala na zniwelowanie rywalizacji wśród pracowników, która z pewnością mogłaby się pojawić, gdyby nowy wakat został ogłoszony na forum.

 

Sprawdź naszą ofertę szkoleniową

Szkolenia otwarte dla działu personalnego

 

Rekrutacja wewnętrzna i zewnętrzna - wady i zalety

Rekrutacja wewnętrzna

Zalety:

  • zmniejszona rotacja osób zatrudnionych;
  • istotny motywator dla pracowników;
  • skrócony czas wdrażania kandydata na nowe stanowisko i szybsze budowanie efektywnych zespołów;
  • dowartościowanie pracowników, przekonanie zatrudnionych o byciu ważnymi dla pracodawcy;
  • krótki czas rekrutacji;
  • brak kosztów rekrutacji.

Wady:

  • możliwa rywalizacja, zazdrość wśród pracowników;
  • prawdopodobna stagnacja, brak innowacyjności, jaką mogłaby wprowadzić osoba z zewnątrz;
  • swoiste zamykanie się przedsiębiorstwa na nowości - kandydat z rynku mógłby przynieść do firmy nowe pomysły, propozycje udoskonaleń.

Rekrutacja zewnętrzna

Zalety:

  • nie powoduje stagnacji, tworzenia się grupy zamkniętej;
  • możliwość pozyskania osób innowacyjnych, wdrażających nowe pomysły;
  • prawdopodobieństwo znalezienia świetnego fachowca z zewnątrz, który dopełni zespół osób już zatrudnionych.

Wady:

  • dość wysokie koszty rekrutacji;
  • ryzyko wyboru niewłaściwej osoby, która się nie sprawdzi;
  • możliwe trudności w adaptacji nowo zatrudnionego;
  • dość długi czas rekrutacji.

Rekrutacja wewnętrzna czy zewnętrzna - na którą się zdecydować?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie - forma rekrutacji powinna zostać dostosowana do profilu przedsiębiorstwa, charakteru stanowiska i innych czynników, które należy uwzględnić, aby znaleźć kandydata pasującego do określonego zakresu obowiązków. Jeszcze przed podjęciem decyzji o tym, w jaki sposób dotrzemy do przyszłego pracownika, warto zapoznać się z nowoczesnymi narzędziami efektywnej rekrutacji. Pomogą one w przeprowadzeniu skutecznego procesu rekrutacyjnego, czyli takiego, który pozwala wyłonić najlepszego na dane stanowisko pracownika.

Rekrutacja wewnętrzna czy zewnętrzna - jak skutecznie pozyskiwać pracowników?
Oceny: 5 z 5 z 3 głosów