Terapie ekspresyjne – wyrażanie siebie poprzez sztukę

Sztuki ekspresyjne to integralny element sztuki uzdrawiania, a dawniej plemiennych rytuałów inicjacyjnych. Terapie ekspresyjne wykorzystują twórczą ekspresję, by rozwijać osobisty potencjał, własną kreatywność, samoświadomość, a także są elementem procesu uzdrawiania. W ogólnym rozumieniu, chodzi o łączenie sztuk, w celu wspierania dobrego samopoczucia i rozwoju własnej osobowości. Stąd w trakcie terapii ekspresyjnych stosuje się: taniec, malowanie, wizualizację, poezję. Swoje korzenie arteterapie (terapia sztuką) ma w psychoanalizie, gdzie interpretowano przekaz symboliczny twórczych dzieł pacjentów zgodnie z zasadą, że tworzyć, to wyrażać swoje wnętrze.

 

Wiele kursów rozwoju osobowości próbuje nazwać i teoretycznie wypowiedzieć to, co człowiek przeżywa; co czuje. Ekspresja pozwala nam na wyrażenie naszych wewnętrznych przeżyć poprzez sztukę, ruch, taniec, rysowanie. Pozwala doświadczać, ale nie nazywa wewnętrznych stanów. Dzięki takiemu podejściu, każdy doświadcza siebie samego i pozwala sobie na wewnętrzną analizę stanu, w którym się znajduje. To przeżywanie, często nazywane doświadczaniem siebie tu i teraz, pozwala nam na kreatywne podejście do własnych potrzeb i pragnień, do otwarcia się na nowe możliwości, dostrzeżenie dotąd niezauważalnych sytuacji. Nie chodzi tu o magię, czy czarowanie.

 

Najważniejszy jest czas, jaki poświęcamy sobie w trakcie warsztatu, czy własnej pracy. Przy zabieganym trybie życia, nie dostrzegamy możliwości i sytuacji, które są na wyciągnięcie ręki; brniemy w schematyczne myślenie i umyka nam świeża, nowa perspektywa spojrzenia. W praktyce, w trakcie twórczej ekspresji, postrzegamy to, co jest w nas, w sposób bardziej wykrystalizowany i uporządkowany.

 

Taniec

Jednym z elementów terapii jest wyrażanie siebie, własnych emocji w tańcu, ruchu. Nie chodzi o wyćwiczenie zsynchronizowanych układów, ale o swobodny przepływ ruchu poprzez ciało. Z jednej strony, ruch uwalnia w nas napięcia i stres, ale też prowadzi do lepszego zrozumienia własnego ciała, emocji, itp – dodaje energii i spontaniczności. Możemy pracować z własnymi uczuciami, konfliktami wewnętrznymi, relacjami z innymi, pasjami życiowymi i zawodowymi poprzez: Taniec 4 Żywiołów, Teatr Tańca, Improwizacje w kontakcie, Tańce w kręgu itp.

 

Mandale

Poprzez wieki, ludzkość wyrażała swoje emocje (np. radość, szczęście, strach, obawę) poprzez malarstwo, rysunek. Carl Gustav Jung na podstawie indyjskiej mandali wprowadził do psychoterapii pracę z rysunkiem, ujętym w okrąg, który odzwierciedla człowieka i jego świat. Poprzez ruch czy wizualizację tworzymy kreatywne obrazy, które dzięki mandali możemy wyrazić, uporządkować i zrozumieć.

 

Poezja

Czytanie lub pisanie poezji od wieków uważane było za terapeutyczne. Często psychologowie proszą swoich pacjentów o zapisywanie przeżyć w formie dzienników, by móc potem zdystansować się do emocji i „przepracować” dane tematy. Poprzez poezję inaczej spoglądamy na rzeczywistość, odkrywamy tak zwane drugie dno, zmieniamy perspektywę – i to właśnie daje poezji terapeutyczną moc.

 

Wizualizacja

Obrazy, jakie powstają w naszym umyśle, pozwalają nam zapamiętywać i rozumieć otaczającą rzeczywistość, a także wpływają na to, co i jak czujemy i przeżywamy. Wpływ na człowieka, poprzez jego własne wyobrażenia, jest ogromny i wielokrotnie udowadniany. Jednak sztuką jest umiejętność świadomego wykorzystania wizualizacji w codziennych sprawach: skupiać swój potencjał, by osiągać zamierzone cele. Jest to nic innego, jak podświadome sterowanie własnymi możliwościami poprzez kształtowanie we własnej wyobraźni obrazów i sytuacji, które chcemy, aby się zdarzyły.

 

Zapraszam na szkolenia

Aleksandra Chrapko

Szkolenie: Autoekspresja i relaksacja

 

Sprawdź teraz naszą ofertę

Szkolenie otwarte z umiejętności miękkich

 


 

Powrót do strony z artykułami

 


 

Terapie ekspresyjne – wyrażanie siebie poprzez sztukę
Oceny: 5 z 5 z 1 głosów