Kariera a dziecko - jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?

powrót kobiety do pracy po urlopie macierzyńskim Z wiadomych wszystkim względów rządy każdej opcji namawiają polskie rodziny do podjęcia decyzji o dziecku. Wszelkie statystki wskazują jednak na niż demograficzny, i chyba nawet pomysł na 500+, nie sprawił zamierzonego przez rząd cudu. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Wydaje się, że najlepiej byłoby się przyjrzeć sytuacji typowej młodej kobiety, wchodzącej w dorosłość oraz planującej posiadanie potomstwa. W niniejszym artykule poruszymy zagadnienie łączenia pracy z wychowywaniem dzieci. Postaramy się odpowiedzieć na pytania, czy macierzyństwo przeszkadza w robieniu kariery oraz jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka. Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

Dlaczego kobiety odkładają plany macierzyństwa na później?

Kariera a dziecko - czy da się to pogodzić?

Czy wracać od razu po urlopie macierzyńskim do pracy?

Jak pogodzić pracę z wychowywaniem dziecka?

Jak pogodzić pracę zdalną i opiekę nad dziećmi?

Czy macierzyństwo przeszkadza w robieniu kariery?

Jak pracodawcy traktują kobiety po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym?

Jak poradzić sobie z przerwą w rozwoju zawodowym po urodzeniu dziecka?

Dlaczego kobiety odkładają plany macierzyństwa na później?

Zazwyczaj, pierwszy raz myśl o dziecku pojawia się w naszej głowie, kiedy jesteśmy na studiach. Dzieje się tak tym bardziej, iż niezależnie od kierunku, na którym studiujemy, spotykamy przynajmniej kilka koleżanek, które są w ciąży. Szybko jednak zapominamy o tym z obawy, że: w związku z nowymi obowiązkami nie poradzimy sobie z nauką, w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem będziemy zmuszone skorzystać z urlopu macierzyńskiego, a w związku z obydwoma wcześniejszymi punktami, przedłużymy czas naszej edukacji. Z lekkim żalem, porzucamy myśl o maleństwu i skupiamy się na nauce. 

Studia jednak kiedyś się kończą, a zatem, czy to właśnie ten czas kiedy należy pomyśleć o macierzyństwie? Niestety znowu okazuje się, że nie byłby to najlepszy pomysł. Przecież po obronie dyplomu należy jak najszybciej zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, a w sytuacji, kiedy studia kończą każdego roku setki osób, nie możemy sobie pozwolić, aby to właśnie one, a nie my otrzymały wymarzoną pierwszą pracę. Zazwyczaj parę miesięcy upływa nam na wysyłaniu dokumentów aplikacyjnych, uczestnictwie w rozmowach kwalifikacyjnych, aż w końcu dochodzimy do tego szczęśliwego momentu, kiedy dzwoni do nas telefon, że tak, udało się, dostaniemy pracę. A zatem, wydaje się, że mamy już wszystko: pewnie jest obok nas wymarzony mężczyzna, skończyłyśmy studia i dostałyśmy pracę, jakiej szukałyśmy. 

Czy zatem teraz możemy skupić się na byciu matką? Niestety to jeszcze nie jest nadal ten moment. Przecież nie będziemy się z małym kisić w wynajmowanej kawalerce, a poza tym nie można zajść w ciąże w pierwszym roku pracy, nieprawdaż? Najpierw trzeba się wykazać, zasłużyć na opiekę nad jakimś istotnym projektem, a później oczywiście, musimy skupić się na jego efektywnym wykonaniem i przeprowadzeniem. Potem, zapewne czeka nas awans na stopień wyżej, co naturalnie wiąże się znowu z odłożeniem decyzji o dziecku. Co najwyżej kupimy psa, a jeszcze lepiej to kota, bo z tym drugim nie musimy chociaż wychodzić na spacery. I tak okazuje się, że nie wiadomo jak to zleciało, ale mamy trzydzieści lat i życzliwe ciocie z troską w głosie pytają wciąż, czy aby na pewno nie mamy żadnych problemów. Pewnie cała rodzina sądzi, że jesteś bezpłodna bądź przeżywasz kryzys w małżeństwie, a tobie pewnie najzwyczajniej w świecie spodobało się życie, w którym po pracy możesz skoczyć na tenis, zakupy bądź do kina.

Kariera a dziecko - czy da się to pogodzić?

Stało się. Dojrzałaś do roli matki. Podejmujecie z partnerem decyzje, że najwyższa pora zacząć starania o dziecko, ale wtedy przychodzi do głowy kolejna myśl, czy aby macierzyństwo nie będzie przeszkadzać w robieniu kariery? Amerykańska prezenterka Oprah Winfrey powiedziała kiedyś, że w życiu można mieć wszystko, ale nie można mieć wszystkiego jednocześnie. Czy tak właśnie jest z karierą i posiadaniem dzieci? A może jednak możliwe jest pogodzenie tych wartości? Otóż odpowiedź na to pytanie brzmi TAK - choć wychowywanie dziecka i realizowanie celów zawodowych nie zawsze jest łatwe, łączenie tych dwóch ról jest możliwe, daje satysfakcję i poczucie spełnienia. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że macierzyństwo i praca jednocześnie to trudna sprawa i wymaga doskonałej organizacji. 

Chcesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, ale czujesz, że powinnaś podnieść swoje kwalifikacje?

Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

 

Czy wracać od razu po urlopie macierzyńskim do pracy? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli wasza sytuacja finansowa jest ustabilizowana i dajecie po prostu radę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wstrzymać się z powrotem do pracy jeszcze przez jakiś czas. Są również i takie kobiety, które mimo ustabilizowanej sytuacji finansowej, mają roczne dziecko i chcą wrócić do dawnych obowiązków sprzed ciąży. Niekiedy zdarza się również tak, że kobiety łączą pracę z wychowywaniem małego dziecka, bo po prostu zmusza je do tego sytuacja. Każda mama chciałby pracować i rozwijać się zawodowo, a jednocześnie mieć czas na wychowanie dziecka, ale nieraz trzeba dokonać słusznego wyboru. 

Jak pogodzić pracę z wychowywaniem dziecka? 

Posiadanie dziecka wiąże się z przeorganizowaniem swojego życia. Jak więc efektywnie pracować, mając dziecko?

  • Przede wszystkim przeorganizuj się - praca kiedyś mogła być najważniejszą częścią życia i to pod nią układało się resztę spraw, ale nie jest tajemnicą, że potomstwo potrafi wywrócić wiele spraw do góry nogami. Od dobrej organizacji naprawdę wiele zależy.

  • Prowadź kalendarz i rób listy - zapisując wszystko w kalendarzu, będziesz mieć swoje życie pod kontrolą i nie umknie Ci nic, co ważne. 

  • Nie przynoś pracy do domu - dom powinien być miejscem, gdzie zajmujesz się dzieckiem i sprawami domowymi, a nie pracujesz - chyba że wykonujesz pracę zdalną (temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny akapit). 

  • Dziel się obowiązkami - obowiązkami domowymi, takimi jak zakupy, pranie, sprzątanie dziel się sprawiedliwie wraz ze swoim partnerem. Do sklepu niech jedzie ten, kto akurat w danej chwili ma na to czas. Gdy masz coś pilnego do załatwienia, poproś męża albo mamę lub teściową, by zajęli się maleństwem. 

Jak pogodzić pracę zdalną i opiekę nad dziećmi?

Praca home office to olbrzymie ułatwienie dla wielu mam, ponieważ, pracując zdalnie, można przypilnować malucha, ugotować obiad czy wstawić pranie. Jednak praca zdalna z małym dzieckiem w domu to także duże wyzwanie, gdyż bardzo łatwo mogą zatrzeć się granice między życiem prywatnym a zawodowym. Realizacja zadań służbowych w warunkach domowych wymaga więc dużej samodyscypliny i ustalenia konkretnego harmonogramu pracy. Warto też zadbać o to, aby malec miał swój rytm dnia, wówczas codzienność będzie łatwiejsza do przewidzenia i łatwiej będzie Ci ustalić, co i w jakim wymiarze robisz każdego dnia. 

Czy macierzyństwo przeszkadza w robieniu kariery?

Kariera nie wyklucza posiadania dzieci. Niemniej kobiety decydujące się na macierzyństwo i pracę zawodową jednocześnie muszą liczyć się z wieloma wyzwaniami, przede wszystkim logistycznymi. Jeśli jednak nauczymy się dobrze zarządzać swoim czasem, mamy szansę poczuć się spełnione zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. 

Jak pracodawcy traktują kobiety po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym? 

Przyjęło się uważać, że macierzyństwo jest źle odbierane przez pracodawców, a kobiety decydujące się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka traktowane są gorzej. Co więcej, w skrajnych przypadkach poszukuje się nowych osób na ich miejsce. W praktyce wygląda to jednak często zupełnie inaczej. Coraz częściej pracodawcy ułatwiają godzenie życia zawodowego z prywatnym. Jeśli tylko charakter pracy na to pozwala, stosowane są elastyczne rozwiązanie, takie jak możliwość pracy zdalnej kilka razy w tygodniu. Firmy wyposażają pracowników w sprzęt niezbędny do pracy zdalnej, a spotkania i konferencje na żywo zastępowane są przez telekonferencje i spotkania online. Coraz częściej też młode mamy po urodzeniu dziecka mogą z przełożonym ustalić dogodne godziny pracy. Powrotom młodych matek do pracy z pewnością sprzyja duże zapotrzebowanie na pracowników. 

Jak poradzić sobie z przerwą w rozwoju zawodowym po urodzeniu dziecka? 

Powrót po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym na dawne stanowisko pracy dla niektórych kobiet może stanowić problem z uwagi na przerwę w rozwoju zawodowym. Rynek pracy ewoluuje, a wraz z nim oczekiwania pracodawcy. Samo wykształcenie i zdobyte kilka lub kilkanaście lat temu umiejętności nie są w stanie zapewnić nam stałości zatrudnienia i naszej atrakcyjności na rynku pracy. Urlop macierzyński lub wychowawczy może zatem stwarzać doskonałe warunki do podniesienia swoich kompetencji i zdobycia nowych umiejętności, a sam powrót do pracy może być okazją do udowodnienia, jak wiele młoda mama nauczyła się w ciągu ostatnich miesięcy. 

Pomocne w rozwoju osobistym na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym są szkolenia. Firmy szkoleniowe, takie jak AVENHANSEN, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czy wręcz potrzebom wielu osób i firm, oprócz szkoleń otwartych i zamkniętych, organizują szkolenia online, podczas których wiele świeżo upieczonych mam może się doszkalać bez konieczności wychodzenia z domu. Oferta szkoleniowa jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie szkolenie idealne dla siebie - zarówno z doskonalenia kompetencji miękkich, takich jak komunikacja, współpraca w zespole, prowadzenie negocjacji, asertywność, jak i twardych, dających konkretną wiedzę, np. szkolenie online z prawa pracy

 

Chcesz nabyć umiejętności bez wychodzenia z domu, które pozwolą Ci na powrót do pracy po urodzeniu dziecka?

Zapoznaj się z naszą ofertą szkoleń online

 

Przeczytaj na naszym blogu:

Kariera a dziecko - jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów