Idealny trener, idealne szkolenie …

Bardzo często, gdy ktoś pyta o mój zawód, a ja odpowiadam, że jestem trenerem, pada komunikat: „O to fajnie, mnie też przydałoby się trochę poćwiczyć, a jaka jest twoja dyscyplina sportu?” Pytanie poniekąd zasadne, ponieważ zawód trenera – szkoleniowca nie jest aż tak popularny jak trenera – sportowca :-)

Do końca lat 80-tych XX wieku ze szkoleniem kojarzył się nam najczęściej kurs BHP, prowadzony w zawiły sposób przez zmęczonego, ospałego „bhp-owca”. To mogło zniechęcić wiele osób do szkoleń. Na początku 21. wieku pojawiły się tzw. szkolenia dofinansowane, co wyzwoliło z kolei „wysyp” setek niedoświadczonych, młodych trenerów, którzy oprócz entuzjazmu wnosili mało merytoryki i przygotowania metodycznego do zajęć. To również mogło zniechęcić wiele osób do szkoleń.

Ale … mamy rok 2017 i wiele w tym względzie się zmieniło. Na rynku jest wielu wykształconych trenerów – praktyków, jak również zwiększyła się świadomość organizacji, co to roli szkoleń. Firmy zaczynają inwestować w nowe kompetencje swoich pracowników, chcą ubiegać się o miano „pracodawcy z wyboru” i „organizacji uczącej się” i stawiającej na wiedzę, dlatego wybór odpowiedniego trenera – szkoleniowca, który je wesprze w tym dążeniu jest kluczowy.

Kim więc jest idealny trener, który poprowadzi dla Was idealne szkolenie?

      1. Ma wysokie kompetencje merytoryczne

Szkolenie z trenerem, który ma wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną (czyli zanim został szkoleniowcem, pracował w zawodzie, w którym wykłada), to czysta przyjemność i doskonałe doświadczenie rozwojowe.

2. Ma kompetencje dydaktyczne

Nie każdy specjalista, ekspert z jakiejś dziedziny jest dobrym nauczycielem, czy mentorem. Jeśli trener nie umie w atrakcyjny, dostępny, zrozumiały i inspirujący sposób przekazać wiedzy, którą posiada – szkolenie będzie nieefektywne . W szkoleniu nie chodzi tylko o przekazanie wiedzy ale o NAUCZENIE.

3. Ma pasję

Idealny trener wierzy w to, co mówi i czego uczy. W tym, co przekazuje musi być słychać pasę, zaangażowanie. Entuzjazm trenera co do przekazywanych treści = jego wiarygodność. Dynamiczny, atrakcyjnie przygotowany przez trenera warsztat, który wciąga uczestników od pierwszej chwili, da wam więcej niż najmądrzej brzmiące nudy.

4. Umie dobrać odpowiednie metody szkoleniowe

Nie będzie mamił was tym, że uda mu się bez problemu przeprowadzić efektywny warsztat z mnóstwem ćwiczeń, gier, zabaw i dyskusji dla 40 osób na Sali. Choćby nie wiem jak się starał, zaangażowanie tylu osób w ćwiczenia i skoordynowanie ich jest po prostu niemożliwe. Jednocześnie wie on, że do efektywnej nauki potrzeba bodźców i braku nudy. Nawet jeśli zaproponuje wam wykład, to zadba o to, by był on interaktywny, ciekawy i wciągał uczestników w dyskusję.

5. Umie wyczuć i zadbać o atmosferę na sali

Dobry trener wie, że „nie samym chlebem żyje człowiek”, więc nie tylko przekazuje wiedzę, czy inspiruje, ale również dba o dobre relacje z uczestnikami. Jest obecny na sali nie tylko ciałem, ale i duchem. Wciąga uczestników w dyskusję, pyta o ich opinie, docenia ich aktywność i zaangażowanie, zwraca uwagę na to, czy uczestnicy są zmęczeni, czy i kiedy potrzebują przerwy.

6. Nie stawia na ilość tylko na jakość

Dostosowuje ilość wiedzy, do czasu jaki ma do dyspozycji uwzględniając naturalną krzywą aktywności i zdolności zapamiętywania i nauki każdego człowieka. Zwraca uwagi na optymalne nauczanie a nie przekazanie jak największej ilości informacji, których w gruncie rzeczy uczestnicy nie mają szansy zapamiętać. Zwróćcie uwagę na programy szkoleniowe. Czy aby nie są zbytnio przeładowane, zwłaszcza, jeśli na szkolenie jest przeznaczony np. tylko 1 dzień. Mniej znaczy więcej :-) (merytorycznego zapamiętywalnego materiału).

7. Jest kreatywny

Umie przygotowywać i projektować autorskie programy, ćwiczenia i gry.

8. Ma poczucie humoru i dystans do siebie

Umie opowiadać historie, nie obraża się na uczestników – gafy każdemu się zdarzają, ważne, żeby umieć obrócić je w żart, umie przyznać się do błędu – bo błędy, nieprzewidziane sytuacje zdarzają się również najlepszym

 

A skoro tak jest, to zakończę ten artykuł jedną z najpopularniejszych anegdot o szkoleniach:

-Zaczynamy szkolenie: „Jak zarobić milion w jeden dzień”. Ilu wasz jest na sali? – pyta trener

- Tysiąc! – odpowiadają uczestnicy.

- A ile kosztował bilet? – pyta dalej.

- Tysiąc! – odpowiadają znowu uczestnicy.

- Bardzo dziękuję. Koniec szkolenia.

 

Jeśli chcielibyście spotkać na swojej drodze rozwojowej kreatywnego, entuzjastycznego, wykształconego dydaktycznie trenera – praktyka, zapraszam do AVENHANSEN. Wszyscy nasi trenerzy posiadają właśnie te 8 kluczowych kompetencji :-)

Zapraszam również na wszystkie swoje szkolenia miękkie, a w szczególności na szkolenia z Autoprezentacji i Wystąpień Publicznych, gdzie również wspólnie z uczestnikami pracujemy nad zdobywaniem przez nich wymienionych przeze mnie umiejętności idealnego trenera i mówcy.

 

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery, Certyfikowany Trener AVENHANSEN®

Trener, Doradca Merytoryczny ds. Komunikacji i Wystąpień Publicznych Dyplomowany trener biznesu i coach, doświadczony menedżer i ekspert w dziedzinie Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Rozwoju.

Przeczytaj więcej na: http://szkolenia.avenhansen.pl/trenerzy/agnieszka-olejnik.html

Doradca Merytoryczny ds. Komunikacji i Wystąpień Publicznych Dyplomowany trener biznesu i coach, doświadczony menedżer i ekspert w dziedzinie Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Rozwoju.

 

Zobacz kalendarz najbliższych szkoleń Trenera »

Beata Dyjak

Masz pytania? Porozmawiaj Dyrektor ds. rozwoju i realizacji projektów
515 212 449 bdyjak@avenhansen.pl Zadaj pytanie

Podobne artykuły

Idealny trener, idealne szkolenie …
Oceny: 3 z 5 z 223 głosów