Jak znaleźć odpowiedni rytm pracy?

Doskonale wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest praca w sposób harmonijny, jednostajny, niczym niezakłócony. Rozproszenie podczas wykonywania obowiązków oraz ciągłe zaczynanie i przerywanie zadań, wpływa na nas negatywnie, a dodatkowo w ten sposób często nie udaje się doprowadzić zadań do końca w wyznaczonym terminie. Dobrze zorganizowana praca wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, ponieważ wysiłek jest równomiernie rozłożony w czasie. Tym samym nasze wyniki są znacznie lepsze. Każdy kiedyś doświadczył tego uczucia, gdy wszystko samo się układało, a praca posuwała się do przodu szybko i sprawnie. Dzięki nałożeniu na siebie wielu pozytywnych czynników, takich jak odpowiedni biorytm, dobra dieta, regularne wysypianie się i planowanie kolejnych kroków, możemy wypracować w sobie najlepszy dla naszej osobowości rytm pracy.

 

 

Spis treści:

Definicja rytmu pracy

Rytm pracy to naturalna, fizyczna i emocjonalna zdolność do efektywnej pracy, która zmienia się w ciągu dnia. Nie jest tajemnicą, że niektórzy z nas nie potrafią skupić się rano i pracować wydajnie, podczas gdy inny w tym czasie są w stanie wykonać więcej obowiązków niż podczas innej części dnia. Rytm to powtarzalne, przewidywalne wzorce, które zapewniają komfort nie tylko fizyczny, ale również emocjonalny i psychiczny.

Na rytm pracy wpływa wiele rzeczy, m.in. sen, dieta, ćwiczenia, stres czy kofeina. Jeśli praca sprawia, że ​​czujesz się wypalony, musisz znaleźć swój rytm pracy. 

Czym jest fizjologiczny rytm pracy?

Prowadzone są badania, których zadaniem jest sprawdzenie, jak reaguje organizm osoby pracującej na dane warunki środowiskowe. Obserwowany jest wpływ różnych czynników otoczenia na pracę mięśni i poszczególnych układów. Celem prowadzonych badań jest odpowiednie dostosowanie pracy w celu zapewnienia ekonomicznego wykorzystania siły człowieka, przy jak najmniejszym wysiłku i zmęczeniu. Aby pracować efektywniej, w sposób bardziej harmonijny i ogólnie z większą satysfakcją, warto poznać sposoby wpływania na swoje ciało i zależności, jakim jest ono podległe. 

Jak znaleźć swój rytm pracy?

  1. Określ cele do wykonania, aby wiedzieć, na czym się skupić.
  2. Wyznacz czas niezbędny do realizacji poszczególnych obowiązków.
  3. Stwórz harmonogram realizacji zadań i ustal priorytety - od zadań najpilniejszych do tych, które mogą zostać wykonane w późniejszym terminie.
  4. Skoncentruj się na ustalonej kolejności, bez rozpraszania dodatkowymi zadaniami.
  5. Nie odkładaj niczego na później - nie należy szukać sobie zajęć zastępczych lub zmieniać ustaloną wcześniej kolejność wykonywania obowiązków.
  6. Monitoruj efekty pracy - warto kontrolować, czy ustalony np. na początku miesiąca harmonogram umożliwia realizację zadań w optymalnym czasie.
  7. Nie oglądaj się na czynniki zewnętrzne, na które nie masz wpływu. Nie szukaj kolejnej wymówki, aby nie zająć się pracą. Po prostu rób to, co do Ciebie należy.
  8. Bądź sumienny - poprzez dokładność możesz zaoszczędzić sporo czasu, a także dodatkowej pracy. 
  9. Wymagaj przede wszystkim od siebie - nikt za Ciebie nie wykona obowiązków. 

Chcesz nauczyć się lepszej organizacji pracy?

Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

Jakie są konsekwencje braku odpowiedniego rytmu pracy?

Brak odpowiedniego rytmu może odbijać się niezwykle negatywnie, zarówno na wykonywanej pracy, jak i na życiu osobistym. Zwykle spowodowany jest niekonsekwencją i niesystematycznym podejściem do obowiązków. Najczęściej odkładamy jakieś mało przyjemne zadania w czasie - na kolejne dni, które zmieniają się w tygodnie, a nawet w kolejny miesiąc. Ostatecznie okazuje się, że na wykonanie danej pracy zostało nam kilka dni. Wtedy pod wpływem presji i stresu związanego z krótkim terminem zabieramy się do pracy, która zaczyna dominować w naszym codziennym życiu. Zamiast rozłożyć sobie całość zadania na wygodne, niewielkie części, z których wykonaniem nie mielibyśmy problemu, jesteśmy zmuszeni do załatwienia wszystkiego „na wczoraj”.

Odbija się to negatywnie na wielu aspektach życia – na naszym zdrowiu, na rodzinie, czy też na naszym samopoczuciu. Skutkiem tego jest też obniżenie jakości samej  pracy -  robienie czegoś na szybko z pewnością nie sprzyja sprawowaniu odpowiedniej kontroli nad szczegółami.

Jak biorytm wpływa na pracę?

Innym przykładem zależności, jakim podlegamy, jest biorytm. Najogólniej mówiąc, nasze predyspozycje do pracy są niekiedy większe, co sprzyja lepszemu samopoczuciu. Warunki panujące w środowisku, takie jak temperatura, ciśnienie, długość dnia, wpływają na nas i w pewnym stopniu determinują zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Oczywiście nie mamy możliwości planowania zadań według prognozy pogody. Nie jesteśmy w stanie pracować wyłącznie w czasie, gdy nasz organizm ma optymalne warunki do tego. Jednak, jeżeli termin rozpoczęcia jakiegoś zadania można z różnych przyczyn umieścić w okresie, gdy aura nam sprzyja, to jest to, jak najbardziej rozsądna decyzja. W praktyce powinniśmy potrafić rozpoznawać sygnały płynące z naszego organizmu, aby wiedzieć, czy jest on gotowy do efektywnej i skutecznej pracy.

Odpowiedni rytm pracy a efektywne zarządzanie obowiązkami

Odpowiedni rytm pracy można uzyskać również poprzez zdyscyplinowane i skuteczne zarządzanie swoimi obowiązkami. Zdecydowanie należy wyeliminować nawyk odkładania zadań na później. Kolejnym pozytywnym nawykiem jest dzielenie sobie pracy na etapy. Ważne, żeby były to elementy, które w ogólnym rozrachunku nie różnią się bardzo poziomem skomplikowania i trudności. Jeżeli jakaś część zadania jest trudniejsza od innych, to należy dobrze je zaplanować i poświęcić mu odpowiednią ilość czasu, lecz w krótszych przedziałach. Rytm pracy bierze się z dobrego planowania, systematyczności, konsekwencji w działaniu i właściwej oceny samopoczucia.

Jak pracować efektywnie i skutecznie?

Efektywność pracy w dużej mierze zależy od ogólnej sytuacji życiowej. Gdy jesteśmy czymś bardzo poddenerwowani, np. nieoczekiwaną naprawą samochodu, która będzie nas kosztować dużo pieniędzy, szybciej popadamy w zniechęcenie lub irytację. Zaczynanie wtedy pracy nad jakimś istotnym przedsięwzięciem, może nie być dobrą decyzją z powodu właśnie naszego negatywnego nastawienia. Jedni radzą sobie ze stresem lepiej i w ciężkich sytuacjach łatwiej im odnaleźć rytm do pracy. Nie rozbija to ich koncentracji, choć z pewnością muszą poświęcać więcej energii na działanie w takich warunkach. 

Odpowiedni rytm i efektywność pracy. Szkolenia

Dobrym sposobem na podniesienie efektywności pracy jest uczestnictwo w szkoleniach i kursach. W zależności od preferencji można wybrać szkolenia otwarte, szkolenia zamknięte, a także szkolenia online. Doświadczeni trenerzy dadzą wskazówki, które nauczą nas lepszej organizacji obowiązków oraz pomogą w znalezieniu własnego rytmu pracy, co na pewno przełoży się na wyniki przy mniejszym nakładzie wysiłku i czasu. W AVENHANSEN oferujemy szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe z zakresów, takich jak komunikacja i negocjacjezarządzaniemarketingumiejętności osobistesprzedaż.

Sprawdź ofertę naszych szkoleń biznesowych

Otwarte szkolenia z zarządzania

 

Przeczytaj na naszym blogu również:

[MOBILE]

 


 

 

Powrót do strony z artykułami

 

 


 

AVENHANSEN Sp. z o.o. zezwala na kopiowanie i wklejanie na inne strony internetowe powyższego artykułu pod warunkiem dodania pod artykułem poniższego tekstu i dodania linka do tej strony:

Artykuł jest własnością firmy szkoleniowej AVENHANSEN Sp. z o.o.

Link do artykułu »

 


 

Podziel się spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat opisywanego zagadnienia.

 

 
Jak znaleźć odpowiedni rytm pracy?
Oceny: 4 z 5 z 399 głosów