Polowanie na pracodawców, czyli jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnejJeszcze niedawno nasze złudne wrażenie na temat przyszłości osób w wieku produkcyjnym wyglądało następująco: skończyć szkołę, studia, władać w sposób komunikatywny językiem obcym, wysłać kilka CV i znaleźć ciekawą, czasem może trochę stresującą, ale wciąż satysfakcjonującą pracę. Niestety, dziś nic nie wydaje się być gwarantem znalezienia zatrudnienia.

Możemy posiadać doświadczenie zawodowe, ukończyć ciekawe kursy, biegle władać językami obcymi, a i tak być może już teraz, bądź w nieokreślonej przyszłości, znajdziemy się w sytuacji, gdy praca nie będzie pukać do naszych drzwi. Nie ma zresztą, co się dziwić, skoro wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że przed każdym pracodawcą i agencją rekrutacyjna leży stos CV z naprawdę ciekawą zawartością. Co zatem możemy zrobić? Jak sprawić, żebyśmy to właśnie my stali się łakomym kąskiem dla podejmujących decyzję o zatrudnieniu? Przede wszystkim musimy wyróżnić się już na etapie rozmowy rekrutacyjnej

Spis treści: 

Rozmowa kwalifikacyjna - najważniejszy etap każdej rekrutacji
Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?
Czy dla pracodawców naprawdę najważniejsze jest doświadczenie?
Na co rekruterzy zwracają szczególną uwagę podczas prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych?
Czy przy rozmowie rekrutacyjnej studia są ważne dla pracodawcy?

Rozmowa kwalifikacyjna - najważniejszy etap każdej rekrutacji 

Rozmowa kwalifikacyjna to często najważniejszy etap starania się o pracę. Jeżeli rekruter wyłoni nasze CV spośród setek innych, to z pewnością szansę na zdobycie wymarzonego stanowiska znacznie wzrastają. Rozmowa kwalifikacyjna może stanowić punkt zwrotny całego procesu rekrutacji, dlatego nie powinno się jej bagatelizować. Co więcej, jeżeli będzie przemyślana i merytoryczna, to możemy w ten sposób obronić nawet niektóre ,,braki” w CV. W mysli powiedzenia ,,pierwsze wrażenie wywiera się tylko raz”, przedstawiamy kilka cennych wskazówek dotyczących przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej. 

 

Zapoznaj się z naszą ofertą szkoleniową

Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

 

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? 

Niezależnie od tego, czy bierzemy udział w rekrutacji wewnętrznej czy zewnętrznej, do każdej rozmowy trzeba się odpowiednio przygotować. 

Zdobądź informacje o firmie, do której rekrutujesz

Sprawdźmy, czym zajmuje się nasz potencjalny pracodawca, w czym się specjalizuję, z kim konkuruje, jakie oferuje produkty lub usługi. Jeśli rekrutujemy na stanowisko marketingowe lub do agencji reklamowej, zapoznajmy się z ostatnimi kampaniami reklamowymi. Dowiemy się tego z jego strony internetowej, informacji umieszczonych w internecie, prasie, ze serwisów społecznościowych czy for. 

Sprawdź, jakie są najczęściej zadawane pytania przez rekruterów

Dobrą praktyką jest sprawdzenie, jakie pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej zadają rekruterzy. Warto dowiedzieć się, czego można się spodziewać, bo wtedy obniżymy poziom stresu. Pytania zadawane przez rekruterów mogą dotyczyć różnych działów - doświadczenia (gdzie Pan/Pani wcześniej pracował?), przebiegu zatrudnienia (dlaczego Pan/Pani odszedł z wcześniejszej firmy?), motywacji (co Pana/Panią zmotywowało do zmiany pracy?), zarobków (ile Pan/Pani chciałby zarabiać?), celów zawodowych (gdzie Pan/Pani siebie widzi za 5 lat?). Podczas rozmowy możemy usłyszeć również mniej typowe pytanie, np. ,,Jaki biznes by Pan otworzył, gdyby otrzymał 50 tys. dolarów na start?”. Odpowiadając na tego typu pytania, mamy okazję wykazać się twórczym podejściem do tematu. 

Chcesz dowiedzieć się, jakich nietypowych pytań można spodziewać się od rekrutera? Zachęcamy do lektury artykułu: 10 najdziwniejszych pytań zadawanych podczas rozmów o pracę. Poznaj odpowiedzi

Zadbaj o swoje profile w mediach społecznościowych 

Konta w mediach społecznościowych potrafią powiedzieć o nas więcej niż niejedno CV. I nie zawsze są to informacje, które budują nasz profesjonalny wizerunek. Nie jest tajemnicą, że HR-owcy przeprowadzają w sieci szczegółowy research na temat kandydatów. Aby dobrze wypaść w researchu rekruterów, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim pamiętajmy o ustawieniu prywatności na swoich kontach społecznościowych, wystrzegajmy się obraźliwych czy dyskryminujących postów, a także wypowiedzi szkalujących poprzedniego pracodawcę czy kolegów z pracy. 

Mowa ciała na rozmowie rekrutacyjnej też ma znaczenie 

Liczy się nie tylko to, co mówimy, ale również, to jak mówimy - czyli mowa ciała, nazywana inaczej komunikacją niewerbalną. Rekruterzy bardzo wnikliwie interpretują mowę ciała, obserwują nasze zachowanie oraz gesty i na tej podstawie wnioskują, czy wzbudzamy zainteresowanie. W przypadku komunikacji niewerbalnej istotne znacznie ma kontakt wzrokowy, wyraz twarzy oraz postawa ciała. Obserwując te elementy, rekruter może zorientować się, czy kandydat za bardzo nie odbiega odpowiedzią na pytania. Umiejętności z zakresu mowy ciała można nabyć, uczestnicząc w szkoleniach z kompetencji miękkich, takich jak sztuka prezentacji oraz autoprezentacji - wystąpienia publiczne czy autoprezentacja - jak zrobić dobre wrażenie

Nastaw się pozytywnie do rozmowy kwalifikacyjnej

Nawet, gdy bardzo długo szukamy pracy, ważne jest, aby na rozmowę kwalifikacyjną przyjść z pozytywnym nastawieniem i pokazać swoją motywację do pracy - rekruter na pewno doceni takie podejście. Pamiętajmy również o tym, by się nie spóźnić oraz zachować stosowny strój. Wywarcie dobrego pierwszego wrażenia ma ogromny wpływ na opinie osoby, z którą się spotykamy. 

Czy dla pracodawców naprawdę najważniejsze jest doświadczenie? 

Prawda być może okaże się frustrująca, czy nawet szokująca, ale od momentu przekroczenia przez aplikanta progu biura, rekruterzy praktycznie przestają zwracać uwagę na doświadczenie czy wykształcenie kandydatów. Liczy się osoba i korelacja między wizją i oczekiwaniami, a otwartością i elastycznością osób rekrutowanych. 

Na co rekruterzy zwracają szczególną uwagę podczas prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych?

Przede wszystkim będzie to możliwość porozumienia się z kandydatem, a więc umiejętności z zakresu efektywnej komunikacji interpersonalnej. W idealnym kandydacie szuka się uniwersalizmu. Każdy bowiem pragnie, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, obcować w towarzystwie osób, z którymi da się po prostu przebywać bez większego uszczerbku na zdrowiu. W kandydatach szuka się również wszechstronności, którą wymusza dzisiejszy rynek. Nie mamy bowiem żadnej pewności, że dzisiejsza koniunktura będzie się przedstawiać podobnie za rok. Każdy pracodawca potrzebuje zatem elastycznych i plastycznych pracowników, którzy będą się w stanie dopasować do nieustannie zmieniających się warunków zewnętrznych

Czy przy rozmowie rekrutacyjnej studia są ważne dla pracodawcy?

Absolutnie nie! Jest to tylko i wyłącznie kwestia predyspozycji osobistych oraz charakteru każdego z nas. Oczywiście, zdobyte doświadczenie kształtuje naszą osobowość i nasze "ja", ale to nie ukończony kierunek sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy, a stanowi jedynie jedną z części składowych. To, czego rzeczywiście szuka się u kandydatów, to widoczne chęci, energia, entuzjazm i niemalże radość z tego, że znajdują się o krok od wymarzonej posady. Wszystko jak na dłoni rekruterzy odkrywają na rozmowach kwalifikacyjnych, na które przychodzą na przykład ci, którzy uważają, że z uwagi na doświadczenie są idealnymi kandydatami, a w związku z powyższym nawet podczas pierwszego spotkania nie dają z siebie nic - przekonani, że to o ich osobę powinna toczyć się walka. Spotyka się też rzeczowych specjalistów, którzy znają swoją cenę, ale przy tym nie tracą niezbędnej otwartości i życzliwości wobec innych, jak i nowicjuszy, którzy właśnie charakterem i postawą próbują zasłużyć na szansę. Którego zatem kandydata wybrać? Wszyscy wyselekcjonowani na podstawie CV mają jednakowe szanse, wszystko, dosłownie wszystko, zależy od samych kandydatów. 

Znalezienie odpowiedniego pracownika to dziś wyzwanie. Szukanie pracownika jest często takim samym wysiłkiem jak szukanie satysfakcjonującej pracy. 

 

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami

Szkolenia otwarte z zarządzania

Polowanie na pracodawców, czyli jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?
Oceny: 3 z 5 z 130 głosów