Postanowienia noworoczne - co zrobić by się spełniły…

Koniec i początek roku to czas podsumowań i bardzo często noworocznych postanowień.

Nie wszyscy są ich zwolennikami, ale ja uważam, że właśnie w tym okresie mamy największą motywację do zmiany. Nowy Rok dla wielu z nas to mentalna szansa na rozpoczęcie nowych działań, robienie planów… Ważne, żeby robić je w taki sposób, abyśmy pod koniec następnego roku mogli powiedzieć – „UDAŁO MI SIĘ” !

 

Po 1 – „Naostrz piłę”

W wolnym od obowiązków i pracy czasie „zatrzymaj się” i … przemyśl, co chciałbyś, aby się wydarzyło w ciągu najbliższego roku, co jest dla ciebie ważne i wartościowe. Bez takiej analizy będziesz jak pewien drwal ze znanej anegdoty:

Wczasowicz spaceruje sobie po lesie i spotyka robotnika leśnego, który w pośpiechu i z mozołem piłuje powalone drzewo na mniejsze kawałki. Podchodzi bliżej, by się przekonać, dlaczego drwal tak się męczy, a potem mówi: „Proszę wybaczyć, ale coś zauważyłem: ma pan absolutnie tępą piłę! Czy nie byłoby lepiej ją naostrzyć?” A wyczerpany drwal wzdycha w odpowiedzi: „Nie mam na to czasu – muszę piłować.””

 

Po 2 – Planuj pisemnie

Okazuje się, że postanowienia powstałe tylko w naszych głowach, myślach mają nikłą szansę na realizację, bo bardzo szybko o nich zapominamy. Notując je zawieramy ze sobą pisemne zobowiązanie do wykonania celu, a wiadomo, że ze zobowiązań należy się wywiązać. Zapisywanie powoduje również lepsze zapamiętanie celu w tzw. pamięci długotrwałej, co ogromnie (nawet do 80%) zwiększa szansę, że zaczniemy realizować nasze marzenia.

 

Po 3 – Nie formułuj swoich celów poprzez tzw. zaprzeczenie

Jeśli tak zrobisz, twój organizm będzie miał wrażenie, że musi z czegoś zrezygnować, a przecież chodzi o zysk, a nie o stratę. Zamiast więc pisać: „Nie będę jeść słodyczy”, zapisz: „Będę się zdrowo odżywiać, jeść owoce, warzywa ….”

 

Po 4 – Zastanów się, czy cel leży w zakresie twojego wpływu

Bierz się za realizację postanowień, planów, na które TY masz wpływ. Jeśli coś pozostaje poza kręgiem twojego wpływu , nie zabieraj się za to.

 

Po 5 – Określ poziom swojej motywacji

Jeśli chcesz zrealizować jakieś postanowienie, dobrze się zastanów, na ile masz motywacji, by go zrealizować. Jak ważny na ten moment jest ten cel w skali od 1 (mało ważny) – do 10 (bardzo ważny)? Jeśli twoja motywacja do jego realizacji jest na poziomie poniżej 8, to najprawdopodobniej go nie zrealizujesz. Znajdź cel, który możesz umieścić na poziomie 9 – 10, wtedy masz 90 % szans, że ci się uda

 

Po 5 – Zapisuj cel w szczegółach

Jeśli postanowienie będzie zbyt ogólne, twój mózg nie będzie wiedział od czego zacząć i co konkretnie ma robić. Zamiast więc zapisać: „Będę dobrym ojcem”, napisz: „W roku 2016 w każdą sobotę po południu będę chodził z synem na basen.”

 

Po 6 – Postępuj zgodnie z 7 krokami do osiągnięcia celu Briana Tracy

  1. Sprecyzuj czego chcesz

  2. Zanotuj to

  3. Wyznacz końcowy termin osiągnięcia celu

  4. Sporządź listę czynności koniecznych do osiągnięcia celu

  5. Nadaj liście formę planu

  6. Zacznij natychmiast działać zgodnie z planem

  7. Rozłóż prace tak, aby codziennie robić coś, co zbliży cię do głównego celu

 

 

POWODZENIA!!!

Od stycznia zapraszamy Was na szkolenia z zakresu zarządzania sobą w czasie właśnie do AVENHANSEN.

Agnieszka Olejnik, trener AVENHANSEN

Postanowienia noworoczne - co zrobić by się spełniły…
Oceny: 5 z 5 z 12 głosów