Prowadzenie rekrutacji – wskazówki, jak znaleźć odpowiedniego pracownika

IndoorFirmę tworzą ludzie, którzy są jej kapitałem. Już w trakcie rekrutacji pracowników, jako osoby odpowiedzialne za pozyskanie podwładnych, decydujemy o tym, jaki wizerunek będzie miało nasze przedsiębiorstwo - jak będzie postrzegane przez klientów, kontrahentów, konkurentów.

W artykule podpowiadamy nie tylko, jak znaleźć odpowiedniego pracownika, ale także co zrobić, aby prowadzić rekrutację profesjonalnie i w trosce o budowanie marki.

 

 

Z naszego tekstu dowiesz się:

Dlaczego prowadzenie procesów rekrutacyjnych jest takie ważne?

Po pierwsze, to pracownicy tworzą kulturę organizacyjną i atmosferę pracy. Odpowiedni ich dobór jest jednym z kluczowych dla firmy procesów. Jednak nim zespół rozpocznie pracę ze sobą, musimy w odpowiedni sposób dobrać jego członków. Zatrudnieni przez nas ludzie nie tylko mają pracować ze sobą, ale także dobrze czuć się w swoim towarzystwie.

Po drugie to, w jaki sposób przeprowadzimy proces rekrutacji, świadczy o naszej firmie. Osoby, które miały z nami kontakt, a nie zostały naszymi pracownikami, jutro mogą stać się naszymi klientami. Dodatkowo jeśli na kandydacie wywrzemy dobre wrażenie, z pewnością pozytywnie wypowie się on na temat prowadzenia rekrutacji w naszej firmie – a to może zachęcić innych specjalistów do tego, aby ubiegać się o wakat właśnie w naszym przedsiębiorstwie.

 

Poznaj naszą bogatą ofertę szkoleniową

Szkolenia otwarte z HR

 

Jak prowadzić rekrutację?

Wybierz metodę i kanał rekrutacji

Zastanów się, czy prowadzić rekrutację wewnętrzną, czy zewnętrzną. Dostosuj też komunikat do potrzeb swojej firmy i oczekiwań potencjalnych kandydatów. Schludnie i przejrzyście przedstaw swoje oczekiwania, zakres obowiązków oraz warunki, które oferujesz. Sformułuj ogłoszenie tak, aby przyciągnęło uwagę odpowiednich osób. Napisz je w obcym języku, którego znajomości wymagasz od pracownika lub użyj w nim sformułowań branżowych czy – jeśli przykładowo rekrutujesz programistów – przekaż treść przy wykorzystaniu języka programowania.

Przygotuj się do rozmowy

Przygotuj scenariusz rozmowy kwalifikacyjnej i pytania, jakie chcesz podczas niej zadać. Zastanów się też, ile etapów rekrutacji masz zamiar przeprowadzić (w przypadku niektórych zawodów dobrze jest poprzedzić rozmowę zadaniem rekrutacyjnym). Zorientuj się także w prawnych aspektach zatrudnienia i rekrutacji tak, aby móc odpowiedzieć kandydatowi na wszystkie pytania i rozwiać jego wątpliwości dotyczące zarówno poszczególnych etapów rekrutacji, jak i ewentualnego podjęcia pracy.

Nie zwlekaj z zatrudnieniem

Jeżeli kandydat spełnia Twoje oczekiwania w zakresie kompetencji i cech charakteru, nie zwlekaj – zatrudnij go. Popyt na specjalistów na rynku pracy jest naprawdę duży, stąd nie warto ryzykować, że kandydat zmieni zdanie i zdecyduje się na zatrudnienie w innej firmie.

Bądź cierpliwy

Jeśli szukać pracownika, który jednocześnie będzie profesjonalistą i wpasuję się w specyfikę firmy i zespołu, bądź cierpliwy. Nie ustalaj deadline’ów procesu rekrutacyjnego – pamiętaj o tym, że szybkie pozyskanie pracownika, który zrezygnuje z pracy np. tuż po wdrożeniu, jest znacznie bardziej kosztowne, niż przedłużenie rekrutacji o kilka tygodni.

Jak znaleźć wykwalifikowanego pracownika?

Rekrutacja specjalistów rządzi się swoimi prawami i jest trudniejsza niż pozyskiwanie niedoświadczonych podwładnych. Przede wszystkim zazwyczaj osoby posiadające wysokie kompetencje są tzw. kandydatami biernymi – otwartymi na rozmowy i propozycje, ale posiadającymi już pracę. Aby przekonać ich do zmiany firmy, należy zaproponować im nie tylko korzystniejsze warunki zatrudnienia, ale także dodatkowe benefity czy możliwości – w postaci chociażby elastycznego czasu pracy, dofinansowania do posiłków lub poczucia sprawczości (czyli wpływania w dużym stopniu na losy i kierunek działań firmy). Niemniej istotne jest wychodzenie z inicjatywą już na początku procesu rekrutacji, a więc samodzielne wyszukiwanie kandydatów i zaproszenie ich na wstępną, niezobowiązującą rozmowę.

Czy można nauczyć się prowadzenia rekrutacji pracowników?

Prowadzenia skutecznej rekrutacji pracowników każdy podwładny lub HR-owiec uczy się głównie w praktyce. Warto jednak wiedzę praktyczną poprzeć również teoretycznymi informacjami, które pozwolą przyspieszyć i usprawnić szukanie pracowników odpowiednich na dane stanowisko. W zdobyciu porad i wskazówek dotyczących pozyskiwania podwładnych z pewnością pomogą profesjonalne kursy, przygotowywane przez firmę AVENHANSEN. Uczestnicy szkoleń dla działu personalnego będą budować profil kompetencyjny pracownika, przygotują ogłoszenie rekrutacyjne, zanalizują dokumenty aplikacyjne, czy pod okiem trenera przeprowadzą rozmowy rekrutacyjne.

 

Zapoznaj się z naszymi szkoleniami

Szkolenia otwarte dla działów personalnych

 

Prowadzenie rekrutacji – wskazówki, jak znaleźć odpowiedniego pracownika
Oceny: 3 z 5 z 117 głosów