Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych - dlaczego jest aż tak ważna?

IndoorW dzisiejszych czasach prawie każdy zawód związany jest z wygłaszaniem prezentacji lub wystąpieniami. W życiu prywatnym również często znajdujemy się w sytuacjach, które wymagają od nas skutecznego zaprezentowania siebie, swoich poglądów bądź pasji. W jaki sposób przeprowadzić to profesjonalnie? Jak mówić, aby inni słuchali nas z zaciekawieniem? Czy można nauczyć się prezentacji i autoprezentacji?

W poniższym tekście poruszamy kwestię kompetencji, bez których funkcjonowanie staje się praktycznie niemożliwe - sztuki mówienia i wystąpień publicznych.

Sztuka prezentacji - podstawa mówienia w atrakcyjny sposób

Kiedy sztuka prezentacji jest szczególnie przydatna?

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych - jak ją ćwiczyć?

Sztuka prezentacji - podstawa mówienia w atrakcyjny sposób

Wracając wspomnieniami do lat szkolnych, pamiętamy te lekcje, które były przeprowadzone w sposób ciekawy i inspirujący. Przed oczyma mamy nauczyciela, który ze swobodą i zaangażowaniem opowiadał nam o najdalszych zakątkach świata albo tego, który sprawiał, iż nawet najnudniejszy temat wydawał nam się godny uwagi. Każdy z nas chciałby w ten sam sposób wpływać na naszych odbiorców. Jednak często w trakcie wystąpień publicznych czujemy się niepewnie i zamiast porywać tłumy, zniechęcamy nasze audytorium. Już po kilku wypowiedzianych przez nas zdaniach widzimy, że nasza publiczność zajmuje się czymś innym niż słuchanie tego, co mamy do powiedzenia.

Nawet najciekawszą informację można przedstawić w sposób mało ciekawy i na odwrót - zdarzają się przemówienia o wątpliwej wartości merytorycznej, których mimo wszystko słucha się z przyjemnością. Sztuka prezentacji to sztuka mówienia w atrakcyjny sposób, nie ogranicza się ona jednak do słów, które są kierowane do odbiorców. Równie istotna jest mowa ciała, ton głosu, gestykulacja, postawa i inne aspekty wpływające na to, jak mówca jest postrzegany przez innych.

Kiedy sztuka prezentacji jest szczególnie przydatna?

Sztuka prezentacji a prowadzenie spotkań

Nie istnieje kierownicze stanowisko, które nie wymagałoby opanowania sztuki prezentacji i wystąpień publicznych. Prowadzenie biznesowych spotkań - bez względu na to, czy wewnątrzfirmowych, czy też obejmujących rozmowy z potencjalnymi wspólnikami i klientami - wymaga niemałej swady i precyzji języka. Od szefa, kierownika czy chociażby przedstawiciela danego przedsiębiorstwa wymaga się, aby wypowiadał się w zachęcający, przekonujący dla pracowników lub kontrahentów sposób.

Sztuka prezentacji w komunikacji z grupami

Przemyślana komunikacja w zespole może pomóc w osiąganiu realnych, grupowych celów. Manager lub szef, który opanował sztukę prezentacji, będzie potrafił skutecznie zmotywować swoich pracowników lub przedstawić im problem w sposób zachęcający do jego rozwiązania. Poradzi sobie również w przypadku konieczności załagodzenia konfliktów bądź w razie potrzeby moderowania dyskusji pomiędzy dwoma oddzielnie pracującymi zespołami.

Sztuka mówienia i prezentacji

Prezentacji dokonujemy na co dzień - przedstawiając się, opowiadając o swojej pracy, randkując czy przekonując sąsiada do tego, aby wyświadczył nam drobną przysługę. Elementy sztuki wystąpień publicznych przydają się podczas pertraktacji ze współmałżonkiem, rozmów z dziećmi, negocjacji z szefem - w każdej sytuacji, w której próbujemy uargumentować swoje stanowisko lub przekonać kogoś do określonego działania.

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych - jak ją ćwiczyć?

Niektórym wygłaszanie przemówień przychodzi łatwiej, innym trudniej, jednak każdy z nas jest w stanie podnieść swoje kompetencje w tym zakresie i nauczyć się mówienia w sposób atrakcyjny dla odbiorcy. Można to robić samodzielnie - analizując swoje zachowanie, ćwicząc przed lustrem, a następnie - coraz większym audytorium i prosząc publiczność o informację zwrotną. Znacznie szybszym i efektywniejszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z usług profesjonalnego trenera i udział w szkoleniu. Podczas zajęć obejmujących zagadnienia z zakresu sztuki prezentacji i wystąpień publicznych uczestnicy pracują nad mową ciała, dykcją, intonacją oraz relacją z odbiorcami (w tym postawą komunikującą chęć do przekazywania informacji i kontaktu). Szkolenia AVENHANSEN, prowadzone przez instruktorkę Aleksandrę Chrapko, to szereg przemyślanych ćwiczeń - indywidualnych, w grupach, przed kamerą. Pomagają one nie tylko zyskać nowe umiejętności, ale przede wszystkim - poczuć się pewniej podczas prezentacji i wystąpień.

Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych - dlaczego jest aż tak ważna?
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów