Zdążyć do pracy na czas. Typowe przyczyny spóźniania się pracowników

dlaczego spóźniamy się do pracy

Niewiele nawyków jest tak irytujących, jak ciągłe spóźnialstwo i zmuszanie innych do czekania. Bez względu na to, jak bardzo jesteś odpowiedzialny, prawdopodobnie w pewnym momencie swojego życia spóźnisz się do firmy. Jeśli to jednorazowa sytuacja, pracodawca powinien zrozumieć, gorzej, gdy brak punktualności zdarza się regularnie. Spóźnienia nie tylko wpływają na Twój wizerunek w pracy i zaufanie pracodawcy, ale mogą również wpływać na produktywność i nawyki pracy innych osób. Dowiedz się, jakie mechanizmy prowadzą do notorycznego nieprzychodzenia na umówioną godzinę jednych, podczas gdy inni nigdy nie mają z tym najmniejszego problemu.

 

Spis treści:

Dlaczego nie należy się spóźniać?

Jakie są powody ciągłego spóźniania się do pracy?

Jak wytłumaczyć spóźnianie się do pracy?

Jak przestać spóźniać się do pracy?

Jakie są konsekwencje spóźniania się do pracy?

Jak szkolenia mogą poprawić punktualność?

Dlaczego nie należy się spóźniać?

Przychodzenie po czasie to ewidentny brak szacunku wobec osób, z którymi się umawiamy. Nawet jeśli to my jesteśmy tym winowajcą, który się spóźnił, ale w głębi duszy nie chciał nikogo urazić, to i tak zostaniemy odebrani jako niekompetentni. Nasze: ”nie chciałem”, nic tu nie zmieni. Postawmy się w roli tego, który przychodzi na czas. Może musiał wziąć taksówkę, żeby zdążyć, może nie dokończył jakiejś istotnej czynności, aby nie urazić nas nieterminowym przybyciem, a my tak po prostu przychodzimy niepunktualnie. Często nawet nie zdając sobie sprawy, że druga strona wykonała duży wysiłek, aby zjawić się o umówionej godzinie.

Wyobraźmy sobie, jak taka sytuacja może być irytująca czy deprymująca w środowisku pracy. Nie spodziewajmy się sympatii ze strony szefa czy współpracowników, kiedy codziennie przychodzimy 10 minut po czasie, ponieważ dziecko znowu nie chciało wstać, tramwaj nie przyjechał, bądź były wyjątkowe korki. Jeśli innym udaje się być na czas, wypadamy przy nich naprawdę słabo. Możemy być pewni, że nasze zachowanie trafi jako temat rozmowy do szefa.

Jakie są powody ciągłego spóźniania się do pracy?

Każdy z nas zna kogoś, kto ma problemy z przychodzeniem na czas do pracy lub na różne spotkania. Przyczyn spóźniania się może być wiele - korki, kłopoty z komunikacją czy inne wydarzenia losowe. Jeśli jednak taka sytuacja powtarza się notorycznie, to być może chodzi o coś innego. Istnieją pewne uwarunkowania, powodujące brak punktualności u niektórych osób. Przyjrzyj się bliżej realnym powodom spóźniania się. 

Spóźnialstwo wyniesione z dzieciństwa 

Rozważania na temat powodów naszej niepunktualności, warto rozpocząć od samych podstaw, a zatem od czasów dzieciństwa. Wówczas właśnie, obserwujemy zachowania naszych najbliższych, w tym rodziców. Przekazują oni nam swoją postawę wobec tematu spóźniania się i poszanowania czasu zarówno swojego, jak i otaczających nas ludzi. Jeśli ciągle widzimy jedynie zamieszanie, rozgardiasz i wychodzenie z domu o godzinie, o której powinniśmy znaleźć się na miejscu umówionego spotkania, to trudno się dziwić, iż zaczynamy traktować tego typu zachowania jako normę i stan oczywisty. Jeśli od małego jesteśmy przyzwyczajeni do pewnej mobilizacji i planowania, prawdopodobnie podobne umiejętności będą nam towarzyszyły w dorosłym już życiu.

Stres w środowisku zawodowym 

Znane są również przypadki spóźniania się wynikające po prostu ze strachu. Zdarza się, że z powodu stresu w pracy, czy nieokreślonego niepokoju, obawiamy się tej najbliższej przyszłości, być może spotkania ze współpracownikami, szefem. W celu odłożenia momentu krytycznego ociągamy się z wyjściem z domu, spóźniamy się, myśląc, że to nas niejako uchroni od złego. 

Niechęć do pracy

Często, gdy praca lub wykonywane obowiązki zawodowe powodują uczucie niechęci i niezadowolenia, wymyślamy inne istotne według nas zadania. Ich celem jest, choć na chwilę odwleczenie momentu niezbyt przyjemnego wyjścia do firmy. Według psychologów ludzie, którzy lubią swoją pracę, rzadziej się do niej spóźniają. 

Złe planowanie czasu

Być może problem z nieterminowym przychodzeniem do pracy, spowodowany jest nieodpowiednim planowaniem swojego czasu. Specjaliści radzą, aby w poniedziałek rano spisać zadania, które mamy wykonać w danym tygodniu i rozłożyć je sensownie na poszczególne dni. Pomoże to uniknąć sytuacji, kiedy wszystko zostawiamy na ostatni moment, a więc na piątek, bądź odwrotnie na poniedziałek z nadzieją, że jeden dzień wystarczy. Co więcej, czasami sami prosimy się o kłopoty, nie sprawdzając na przykład, czy autobus, z którego korzystamy w dni powszednie, ma na pewno taki sam rozkład w weekendy lub wakacje. 

Zbyt mała ilość snu 

Problemy z dotarciem do pracy na czas mogą wynikać także ze zbyt małej ilości snu. Jeśli wieczorem nastawiamy budzik na określoną godziną, a następnie codziennie rano go przestawiamy lub wciskamy kilkukrotnie drzemkę, szanse na przyjście do firmy punktualnie, znacznie maleją. W takiej sytuacji warto zacząć wcześniej kłaść się spać i zmienić budzik, na taki, który nie ma funkcji drzemki. Wyspani wstaniemy z większym zapałem do pracy.

Temperament jednostki 

Z naszego charakteru, usposobienia bardzo często wynika to, jak działamy. Wszyscy znamy w naszym najbliższym otoczeniu, takich, którzy wszystko muszą wykonać na wczoraj, zawsze obawiają się, że z czymś nie zdążą na czas. Takie jednostki czynią często coś zupełnie przeciwnego aniżeli spóźnianie, a mianowicie, pojawiają się w określonych miejscach za wcześnie. Przyczyna najczęściej tkwi w ich perfekcjonizmie, który objawia się pewnym strachem, że inni uznają, że sobie nie potrafią poradzić. Z drugiej strony, istnieje również grupa ludzi, którym nigdy się nie śpieszy, nie rozumiejąc, po co niektórzy niepotrzebnie ich zdaniem denerwują się, wytwarzają atmosferę zbędnego chaosu. 

 

Popraw swoją organizację czasu. Zapisz się na:

Szkolenia otwarte z umiejętności osobistych

 

Jak wytłumaczyć spóźnianie się do pracy?

Prawdopodobnie w pewnym momencie swojego życia spóźnisz się do pracy. Niezależnie od tego, czy jest to Twoja wina, czy tylko złe okoliczności, nic nie możesz na to poradzić, chyba że masz wehikuł czasu. Jesteśmy tylko ludźmi i wszyscy popełniamy błędy. Oto wskazówki, które mogę ci nie podpaść szefowi. 

1. Jak najszybciej poinformuj swojego szefa i współpracowników

Poinformuj przełożonych o spóźnieniu do pracy, tak szybko, jak to możliwe. Pomoże im to dokładnie zaplanować czas, w którym nie ma Cię jeszcze w firmie. Nawet jeśli uważasz, że istnieje tylko niewielka szansa, że ​​nie dotrzesz na czas, mimo wszystko rozważ skontaktowanie się ze swoim szefem, aby mógł przygotować się na Twoje potencjalne spóźnienie. 

2. Podaj powód spóźnienia 

Niezależnie od tego, dlaczego nie dotarłeś na czas, Twój przełożony zasługuje na jakąś formę wyjaśnienia. Ważne jest, aby być szczerym z uzasadnieniem spóźnienia się do pracy, ale jednocześnie nie wchodzić w zbytnie szczegóły. Stawka jest wysoka, jeśli skłamiesz i zostaniesz złapany, Twój szef może mieć trudności z zaufaniem ci w przyszłości.

3. Przeproś za spóźnienie 

Przeprosiny dają do zrozumienia, że ​​zdajesz sobie sprawę, że spóźnienia mogą potencjalnie wpłynąć na firmę i ile pracy musi włożyć Twój szef i współpracownicy, aby nadrobić niepunktualność.

4. Podaj przybliżony czas przyjazdu do firmy

Weź pod uwagę swoją sytuację i jeśli to możliwe, powiedz swojemu przełożonemu lub współpracownikom, kiedy przybędziesz do firmy. W ten sposób będą wiedzieć, że mimo wszystko będziesz w pracy i jak długo muszą radzić sobie bez Ciebie. 

5. Natychmiast zabierz się do swoich obowiązków

Kiedy w końcu dotrzesz do firmy, upewnij się, że Twój szef i współpracownicy są świadomi, że dojechałeś. W razie potrzeby przeproś osobiście osobę, która najbardziej ucierpiała z powodu spóźnienia. Następnie weź się do realizacji obowiązków. W ten sposób pokażesz wszystkim, że naprawdę zależy Ci na swojej pracy i nie pozwolisz, aby spóźnienie do pracy przeszkodziło Ci w wykonaniu najważniejszych zadań dnia.

Jak przestać spóźniać się do pracy?

Spóźnianie się do pracy zwykle zaczyna się niewinnie, a potem zamienia się w nawyk. Jeśli masz do tego tendencję, punktualne przychodzenie wymaga starannego przemyślenia i planowania. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci dotrzeć do firmy na czas oraz zacząć dzień dobrze zorganizowanym i bezstresowo. 

  1. Przygotuj wieczorem ubranie, które następnego dnia założysz do pracy. Jeśli zwykle przynosisz lunch, zapakuj go w pojemniku, aby nie tracić rano czasu na krojenie lub gotowanie. 
  2. Ustaw alarm, bez opcji drzemki, bo po ponownym zaśnięciu stracisz poczucie czasu. Kilka minut nie zrobi wielkiej różnicy.
  3. Wyeliminuj rzeczy, których nie musisz robić przed wyjściem do pracy.
  4. Jeśli musisz podrzucić dziecko do przedszkola, daj sobie jeszcze więcej czasu, aby uniknąć spóźnienia do pracy.
  5. Zatankuj samochód w weekend, aby nie tracić rano czasu na szukanie stacji benzynowej. 
  6. Spakuj wieczorem swoje rzeczy do pracy, aby uniknąć porannego pośpiechu. Pomaga to również niczego nie zapomnieć, gdy nie jesteś pod presją czasu.
  7. Wypróbuj różne trasy do pracy. Sprawdź, na której z nich jest najmniejszy ruch i dojedziesz najszybciej. 

Jakie są konsekwencje spóźniania się do pracy?

Większość pracodawców jest zazwyczaj pobłażliwa, jeśli pracownik od czasu do czasu się spóźnia. Konsekwencje mogą wystąpić w przypadku chronicznych problemów z przyjściem na czas. Osoby takie przez pracodawców postrzegane są jako nieodpowiedzialne i niezaangażowane. Przyczepia się im łatkę ludzi niezorganizowanych i pozbawionych szacunku do czasu innych osób. Może to zaszkodzić naszej karierze zawodowej oraz kontaktom towarzyskim w pracy. W przypadku pracownika, który permanentnie nie przychodzi na czas do firmy i dezorganizuje pracę zespołu, manager może wyciągnąć odpowiednie konsekwencje, takie jak upomnienie, nagana oraz kara pieniężna. Jedną z najdotkliwszych kar jest wypowiedzenie umowy o pracę. 

Jak szkolenia mogą poprawić punktualność? 

Niezależnie od przyczyn naszego spóźniania się, warto zdać sobie sprawę, że jest to zachowanie wysoce niestosowne. Wyraża naszą nieumiejętność planowania, brak szacunku wobec drugiej osoby oraz brak profesjonalizmu. Niepunktualność często jest wynikiem naszej złej organizacji rano. Zarządzania czasem najlepiej uczyć się pod okiem doświadczonych trenerów uczestnicząc w szkoleniach otwartych i szkoleniach zamkniętych organizowanych przez AVENHANSEN. Dzięki uczestnictwu w warsztatach ze skutecznego zarządzania sobą w czasie, nauczymy się lepszej organizacji rano. Jeśli to stres w pracy sprawia, że ociągamy się z wyjściem do niej, pomocne będzie szkolenie z zarządzania stresem i kontroli emocji. Wszystkich, którzy szukają wewnętrznego spokoju, harmonii, równowagi między czasem spędzonym w pracy i po niej, mogą wziąć udział w kursie Life - work balance

 

Sprawdź naszą ofertę szkoleniową

Szkolenia otwarte z zarządzania

 

Przeczytaj na naszym blogu również: 

Zdążyć do pracy na czas. Typowe przyczyny spóźniania się pracowników
Oceny: 4 z 5 z 851 głosów