7 zasad zarządzania finansami - zastosuj je w biznesie lub w domu

Indoor

 

Zarządzanie finansami każdemu z nas spędza sen z powiek - bez względu na to, czy planujemy budżet domowy, czy też wydatki we własnej firmie. Tymczasem istnieje kilka uniwersalnych zasad, których przestrzeganie pomoże nam kontrolować stan konta i umożliwi osiąganie wybranych celów wymagających nakładów finansowych.

Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj 7 uniwersalnych rad, dzięki którym przygotujesz plan budżetu, wdrożysz zasady gromadzenia oszczędności oraz usprawnisz domowy bądź firmowy system zarządzania finansami.

 

Spis treści:

  1. Zaplanuj budżet
  2. Zapisuj wszystkie wydatki
  3. Oszczędzaj regularnie drobne kwoty
  4. Uwzględnij nieprzewidziane sytuacje
  5. Unikaj kupowania na raty
  6. Korzystaj z porównywarek cen
  7. Usprawniaj system zarządzania finansami

1. Zaplanuj budżet

Planowanie powinno być podstawą każdego działania, także w obszarze finansowym. Zastanów się, na co przeznaczasz co miesiąc pieniądze i w planie finansowym uwzględnij comiesięczne, szacunkowo przybliżone kwoty tych wydatków. Wypisz także swoje cele wymagające nakładów finansowych, podziel je na te priorytetowe i poboczne. Zaplanuj wydatki świąteczne i okazjonalne, zastanów się, w których miesiącach będziesz mógł sobie na nie pozwolić.

2. Zapisuj wszystkie wydatki

Zapisywanie każdego wydatku wydaje Ci się przesadą? Nic bardziej mylnego! Zarządzanie finansami opiera się głównie na ścisłej kontroli wydatków. Takie działania pozwalają zdać sobie sprawę nie tylko z tego, w których obszarach wydajemy za dużo, ale także dostarczają bardzo cennych informacji na temat tego, jakie są nasze główne potrzeby. Zapisywanie bilansu naszych dochodów i kosztów życia bądź działalności wspiera planowanie budżetu - dzięki własnoręcznie przygotowanemu zestawieniu jesteś w stanie zrezygnować z niepotrzebnych wydatków, a uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć na naprawdę ważny dla Ciebie cel.

3. Oszczędzaj regularnie drobne kwoty

Nie planuj budżetu tak, aby ,,wychodzić na zero”. Postaraj się wygospodarować oszczędności - co miesiąc odkładaj określoną kwotę (nie musi być ona duża - kluczowa jest regularność). Dzięki temu zyskasz dodatkowe środki, które będziesz mógł przeznaczyć na dowolny cel - czy to wakacyjny wyjazd (budżet domowy), czy szkolenia dla pracowników (budżet firmowy).

4. Uwzględnij nieprzewidziane sytuacje

Na realizację tego kroku pozwoli Ci m.in. trzeci punkt z naszej listy. Pamiętaj, że zarówno w codziennym życiu, jak i prowadzeniu działalności, zdarzają się nieprzewidziane, losowe sytuacje wymagające od Ciebie nakładów finansowych. Postaraj się zawsze dysponować środkami przeznaczonymi na tego typu okoliczności.

5. Unikaj kupowania na raty

Kupowanie na raty wielu osobom wydaje się rozsądną opcją - pozwala na stopniowe spłacanie naprawdę dużych kwot, wymaga też jedynie modyfikacji, a nie przeorganizowania comiesięcznego planu budżetowego. Pamiętaj jednak, że tego rodzaju wydatki to najczęściej nie tylko cena produktu czy usługi, ale także dodatkowe oprocentowanie. Zastanów się, czy nie lepiej samodzielnie przez kilka miesięcy odkładać określoną kwotę i w efekcie kupić artykuł, płacąc wyłącznie za jego rzeczywistą wartość.

6. Korzystaj z porównywarek cen

Planowanie i oszczędzanie pieniędzy wymaga wiele wysiłku, nie trwoń zatem w ten sposób zdobytych środków. Korzystaj z internetowych porównywarek cen i szukaj okazji, które pozwolą Ci nabyć wybrany przez Ciebie produkt za jak najatrakcyjniejszą kwotę.

7. Usprawniaj system zarządzania finansami

Zarządzanie budżetem to nie tylko skrupulatne planowanie. Aby ten proces nie wymagał coraz większych nakładów energii i czasu, należy go usprawniać. Poszukaj aplikacji, które pomagają planować wydatki, ustaw zlecenia na comiesięczne automatyczne przelewy w banku, zaangażuj współpracowników lub domowników w planowanie finansów. Jeśli zależy Ci na nauce efektywnych technik zarządzania budżetem, zapisz się na szkolenia obejmujące zagadnienia takie jak controlling finansowy czy tworzenie sprawozdań finansowych.

7 zasad zarządzania finansami - zastosuj je w biznesie lub w domu
Oceny: 0 z 5 z 0 głosów