Jeszcze trema czy już glassofobia? Jakie są przyczyny paraliżującego strachu przed wystąpieniami publicznymi?

Jak walczyć z glassofobią?

Stoisz przed publicznością, serce wali jak oszalałe, dłonie są zimne i spocone, a w głowie pustka. To nie scenariusz filmu grozy, lecz codzienność osób zmierzających się z glassofobią - paraliżującym lękiem przed przemówieniami publicznymi. We współczesnym świecie umiejętność skutecznego komunikowania się jest równie ważna jak biegłość w posługiwaniu się technologią. Paraliżujący strach przed wystąpieniami ogranicza zarówno osobiste, jak i zawodowe aspiracje. W artykule przyjrzymy się zjawisku glassofobii, rozróżniając ją od zwykłej tremy. Przedstawimy jej przyczyny, a także skuteczne metody i strategie, które pomogą pokonać paniczny strach przed wystąpieniami publicznymi.

 

 

Spis treści:

Czym jest glassofobia? Definicja

Jakie są przyczyny glassofobii?

Jakie są charakterystyczne objawy paraliżującego lęku przed wystąpieniami publicznymi?

Jak pokonać glassofobię i wyeliminować paniczny strach przed wystąpieniami?

Czym jest glassofobia? Definicja

Glassofobia to szczególny rodzaj lęku, który wykracza poza typowe zdenerwowanie związane z wystąpieniami publicznymi. Jest to paraliżujący strach przed wygłoszeniem referatu, prezentacji, przedstawieniem wyników raportu przed zebraną grupą ludzi. Osoby cierpiące na glassofobię doświadczają silnego stresu, który może prowadzić do objawów takich jak pustka w głowie, poczucie roztargnienia, niemożność zebrania myśli, czy obawy o bycie postrzeganym jako nieprzygotowany i niekompetentny. Ta fobia może mieć poważne konsekwencje, w przeciwieństwie do zwykłego zdenerwowania czy tremy przed wystąpieniem publicznym. Glassofobia często paraliżuje i rujnuje pracę włożoną w przygotowanie wystąpienia. 

Czym glassofobia różni się od tremy?

Glassofobia różni się od tremy stopniem nasilenia i wpływem na codzienne funkcjonowanie osoby. Trema jest powszechnym zjawiskiem, objawia się lekkim zdenerwowaniem lub niepokojem przed wystąpieniem publicznym, które z czasem ustępuje. Glassofobia to ekstremalny przypadek tego strachu, który przerasta zwykłe obawy i zdenerwowanie. Często wymaga specjalistycznego leczenia. To nie tylko kwestia większego napięcia, zdenerwowania czy silnego niepokoju, ale głęboko zakorzeniony lęk, który może mieć poważne skutki dla życia osobistego i zawodowego osoby na nią cierpiącej.

Szacuje się, że jedna na cztery osoby doświadcza jakiegoś stopnia lęku związanego z przemawianiem publicznym, ale glassofobia to ekstremalny przypadek tego strachu. 

Jakie są przyczyny glassofobii?

Glassofobia, czyli paraliżujący lęk przed mówieniem publicznym, często ma swoje korzenie w traumatycznych wydarzeniach lub ekstremalnych sytuacjach, które mogą wydawać się niepowiązane z problemem. Zwykle problem ten wynika z blokady psychicznej, która może prowadzić do powstania kompleksów. Uczniowie zmagający się z glassofobią doświadczają ciągłego niepokoju, który wpływa na ich funkcjonowanie w szkole, zarówno w relacjach z rówieśnikami, jak i w procesie nauki. Ten lęk niekoniecznie jest związany z brakiem wiedzy czy przygotowania do zajęć, ale raczej z obawą o konieczność odpowiedzi przy całej klasie. Uczeń może nawet unikać lekcji lub nie przyznawać się do odrobienia pracy domowej, aby uniknąć sytuacji, w której musiałby się wypowiedzieć. W dorosłym życiu często pojawia się lęk przed odrzuceniem i strach przed wysławianiem własnych myśli, co jest charakterystyczne dla fobii społecznych.


Chcesz nauczyć się lepiej zarządzać stresem podczas wystąpień?

Zapisz się na szkolenie otwarte z umiejętności osobistych

Jakie są charakterystyczne objawy paraliżującego lęku przed wystąpieniami publicznymi? 

Objawy glassofobii obejmują szereg reakcji psychicznych i fizycznych, które mogą być bardzo uciążliwe dla osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Najczęściej pojawia się: 

  • silny niepokój, 
  • drżenie rąk, 
  • uderzenia gorąca, 
  • nadmierna potliwość, 
  • załamanie głosu, 
  • ściskanie gardła i suchość w jamie ustnej, 
  • trudności z artykułowaniem słów,
  • pustka w głowie i panika, 
  • przyspieszony oddech i mocne bicie serca, 
  • płaczliwy głos, 
  • silne napięcie mięśni i ból fizyczny,
  • ból brzucha i wymioty, 
  • niepokój również poza sytuacjami publicznymi. 

Osoby cierpiące na glassofobię mają tendencję do unikania nie tylko sytuacji, w których musiałyby przemawiać przed większym audytorium, ale również miejsc, które wywołują u nich negatywne skojarzenia. Dotyczy to takich przestrzeni jak sale konferencyjne czy nawet spotkania w gronie znajomych. 

Jak pokonać glassofobię i wyeliminować paniczny strach przed wystąpieniami?

Pokonanie glassofobii, czyli panicznego strachu przed wystąpieniami publicznymi, wymaga kompleksowego podejścia, które łączy w sobie zarówno praktykę, jak i rozwój wewnętrzny.  Ważne jest zbudowanie pozytywnego obrazu siebie, opartego na wierze we własne kompetencje i wiedzę. Pomocne w tym zadaniu mogą  być szkolenia otwarte i szkolenia zamknięte organizowane przez AVENHANSEN, takie jak trening budowania pewności siebie i własnego wizerunku w życiu zawodowym i prywatnym. Udział w nich umożliwia łatwiejsze i bardziej pewne wypowiadanie się na forum publicznym. Przydatne mogą okazać się warsztaty relaksacyjne, odpoczynek oraz trening koncentracji, które pomagają w redukcji stresu i zwiększają skupienie. Opanowanie sztuki komunikacji i prezentacji to kolejny ważny element. Warto przejrzeć programy różnego rodzaju warsztatów, takich jak szkolenie z prezentacji biznesowych i wystąpień publicznych czy trening efektywnej komunikacji w biznesie. Więcej na temat tego, jak przygotować się do wystąpienia można przeczytać w artykule: Jak zrobić dobre wystąpienie lub prezentację?

Ważną rolę odgrywa również wizualizacja: wyobrażanie siebie jako charyzmatycznego, odprężonego i pewnego siebie mówcy. Takie mentalne ćwiczenia pozwalają na oswojenie lęku i budowanie wewnętrznej siły. Wsparcie psychologa czy psychoterapeuty, może być nieocenione w procesie przepracowywania niskiego poczucia własnej wartości czy braku pewności siebie. 

Polecamy inne artykuły na naszym blogu:

Maciej Firlit

Maciej Firlit

O autorze:
Założyciel i Prezes Zarządu AVENHANSEN Sp. z.o.o. z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży szkoleniowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sekretarza, przez HR-Managera, po Dyrektora i Prezesa Zarządu. Duży nacisk kładzie na wysoką jakość obsługi klienta. Jego liberalne podejście do zarządzania, bazujące na partnerstwie, słuchaniu innych i dyscyplinie jakościowej, przyczyniło się do sukcesu firmy AVENHANSEN. Jest precyzyjny, nie akceptuje półśrodków i dróg na skróty. Prywatnie największą radość czerpie z podróżowania i obcowania z naturą.

Więcej informacji: Maciej Firlit

Jeszcze trema czy już glassofobia? Jakie są przyczyny paraliżującego strachu przed wystąpieniami publicznymi?
Oceny: 5 z 5 z 1 głosów